Mnoge bajke imaju svoju pravu verziju i onu uljepšanu, animiranu, Diznijevu (Disney) verziju. “Tajni život pčela” (“The Secret Life of Bees”) bi onda bio ta uljepšana, Diznijeva verzija stvarnog stanja na jugu Amerike šezdesetih godina.
Tokom gotovo dva sata trajanja filma, vidimo nekoliko scena nasilja, rasizma, netolerancije i negativnih stvari zbog kojih je dobio oznaku PG 13 (što znači da ne bi trebalo da ga gledaju osobe mlađe od 13 godina), ali veći dio tih, nešto manje od 120 minuta, prikazuje veoma blagu, gotovo idiličnu sliku.
Ovo ostvarenje je ekranizacija romana Su Monk Kid (Sue Monk Kidd) istog imena, za režiju je bila zadužena Džina Prajs Bajdevud (Gina Price-Bythewood), a produkciju potpisuju Vil (Will Smith) i Džejda Pinket Smit (Jada Pinkett Smith).
Radnja filma iz 2008. godine smještena je u Južnu Karolinu 1964. godine i prati priču o Lili Ovens, četrnaestogodinjoj djevojčici koju progoni sjećanje na pokojnu majku. U pokušaju da pobjegne od usmljenosti i nasilnog oca, Lili bježi sa Rozalin, svojom afroameričkom dadiljom i prijateljicom, u grad koji čuva tajnu o prošlosti njene majke Debore. Put je odvodi do sestara Boutrajt, August, Džun i Mej, koje se uzdržavaju pčelarstvom. Djevojčica u njihovom domaćinstvu odrasta, razvija se, te se suočava sa emocionalnim problemima koje vuče iz ranog djetinjstva.
Dva su velika razloga zašto treba pogledati ovaj film, a njihova imena su Dakota Fening (Dakota Fanning) i Kvin Latifa (Queen Latifah).
Obje glumice su briljirale u svojim ulogama, tumačeći Lili i August. Dakota, tada i sama četrnaestogodišnja djevojčica, pokazala je još jednom zavidnu količinu talenta. Ponekad se čini da je Dakota u mlađim danima bolje birala uloge, pa je mogla više da pokaže, uzimajući u obzir da se posljednjih godina nije isticala rolama hvaljenim od strane kritike. Bilo kako bilo, kao Lili, ona prenosi emociju na ubjedljiv i iskren način. Iako je glavna protagonistkinja ove priče, Dakota ostavlja dovoljno prostora za razvoj ostalih likova, za Boutrajt sestre i širu sliku – svijet izvan njihove roze kuće.
Naspram Dakote je Latifa, sa pomalo stereotipnim likom tople i mudre afroameričke majke. Međutim, Latifa svoj lik diže na nivo iznad stereotipa, pružajući joj autentičnost. Glumica vješto prikazuje ženu posvećenu brizi o drugima, koja je uspostavila snažnu matrijarhalnu zajednicu, sposobnu da funkcioniše nezavisno od ostatka svijeta.

Kritičari su imali veoma podijeljena mišljenja o ovom filmu. Dok ga neki nazivaju reciklažom već viđenih i jačih priča, drugi smatraju da je glumački talenat spasio čitavo ostvarenje i da se radi o jednom toplom, porodičnom filmu, vrijednom pažnje.
Osim pomenutih glumica, u sporednim ulogama se pojavljuju Ališa Kiz (Alicia Keys), Oskarom nagrađivana Dženifer Hadson (Jennifer Hudson) i Sofi Okonedo (Sophie Okonedo), i svaka od njih je jednako dobra u tumačenju kompleksnih ženskih likova u okolnostima u kojima se nalaze.
Ono što je problematično kod ovog ostvarenja je sama priča, koja je poprilično idealizovala situaciju i vrijeme u kojem se radnja odigrava. Rasizam se pominje tek onoliko koliko mora, a žene su prikazane u mnogo boljem položaju nego što su zaista bile. Oba problema su banalizovana – ukoliko afroamerikanci zaista žele prava, a žene zaista žele emancipaciju, treba da ih zatraže. Međutim, svi znamo da u stvarnosti stvari nisu išle tim tokom.
Olakšavajuća okolnost u ovom slučaju je što se radi o ličnoj priči, pa se može reći da bi uvođenje previše spoljašnjih faktora istu razvodnilo i odvratilo pažnju od konkretnih likova i njihovih odnosa koji su u fokusu. Ali, može li se lična priča ispričati bez konteksta vremena u kom se nalazi? Može, ali koliko uspješno?
Ukoliko odlučite da zanemarite nedostatak autentičnosti, film će vas pozitivno iznenaditi. Ono što ima da ponudi je dobra gluma, snažna lična priča, sjajna kostimografija i scenografija, te onaj nezamjenjivi osjećaj topline, koji vas natjera da zavolite film jednako kao i likove u njemu, a možda pustite i koju suzu tokom nekoliko scena koje ozbiljnije prikazuju surovu realnost tog doba.
“Tajni život pčela” možete pogledati u ponedjeljak, 6. novembra, u 13.55 časova, na kanalu HBO 2, u sklopu dodatnog paketa m:tel-ove IPTV usluge.
Naslovna fotografija: YouTube screenshot