Mark Dejvid Čepmen (Mark David Chapman) ispalio je 8. decembra 1980. godine, ispred njujorškog zdanja Dakota, u kome je engleski muzičar Džon Lenon (John Lennon) živeo sa suprugom Joko Ono (Yoko Ono) prethodnih sedam godina, metak u slavnog Bitlsa (The Beatles). Ta vest je šokirala svet.
Sve se odigralo u trenutku. Smrt je proglašena samo 10 minuta kasnije. Bilo je 11 sati uveče. A samo par sati ranije, Lenon je Čepmenu potpisao kopiju svog albuma “Double Fantasy”.
Lenon je tada imao 41 godinu. Njegov savremenik Džim Morison (Jim Morrison) toliko nije dožveo. Rođen 8. decembra 1943. godine, jedan od najharizmatičnijih pevača u istoriji rokenrola, život je okončao u Parizu 1971, u 27. godini. Iako mu je, prema zvaničnom izveštaju, otkazalo srce, okolnosti njegove smrti i tajna sahrana predmet su mistifikacija decenijama unazad.
Prema urbanoj legendi, nastaloj nešto ranije, Džim Morison je 23. septembra 1968. godine posetio čuveni londonski Abbey Road studio, gde je kao gostujući izvođač navodno snimao prateće vokale za Lenonovu pesmu “Happiness Is a Warm Gun”, sa čuvenog “Belog albuma” (“White Album”) Bitlsa. Njegov glas se, navodno, može čuti u pratećem horu.
Snimanje se dešavalo u vreme neposredno posle prve evropske turneje Dorsa (The Doors), kada su Morison i njegova devojka Pamela Kurson (Pamela Courson) iznajmili stan u Londonu, gde su proveli nekoliko nedelja.
Autor biografske knjige o životu frontmena Dorsa “Jim Morrison: Life, Death, Legend”, Stefan Dejvis (Stephen Davis), međutim, tvdri da se Morison “ne pojavljuje na toj, naizgled savršenoj studijskoj produkciji”, odnosno da o tome ne postoji nikakav zapis u dokumentaciji studija za navedeni datum.
Godinu dana kasnije, 13. septembra 1969, Džon i Džim su nastupali na koncertu Toronto Rock and Roll Revival, gde je Lenon bio deo Plastic Ono Banda koji su sačinjavali njegova supruga Joko Ono, Erik Klepton (Eric Clapton), Klaus Vorman (Klaus Voormann) i Alan Vajt (Alan White). To je bio prvi nastup Lenona bez Bitlsa.
Iako postoje indicije da su Lenon i Morison, tom prilikom, stupili u kontakt, za to nema jasnih dokaza. Inače, ceo događaj u Torontu obeležio je “pileći incident”, kada je Alis Kuper (Alice Cooper) bacio živu kokošku u publiku, koja mu ju istu vratila na binu. I tako nekoliko puta, sve dok od jadne životinje nije ostalo ništa.
Alisa Kupera sa Lenonom i Morisonom vezuje i klub “The Hollywood Vampires”, koji je tokom sedamdesetih godina držao u Los Anđelesu. To je bila neka vrsta ekskluzvinog bara čija su klijentela uglavnom bile brojne poznate ličnosti i Kuperove kolege, među kojima su najredovniji bili Džimi Hendriks (Jimi Hendrix) i Kit Mun (Keith Moon), ali i Džon i Džim.
“Ti ljudi su me naučili kako se pije”, govorio je Kuper, “to su bili moji drugari za cirku i svi su, na neki način, sami sebi presudili. Džonova smrt je ipak bila mnogo tragičnija nego bilo čija druga. Bila je izuzetno tragična!”
Pričajući o njima dvojici, Kuper napominje da je Džim Morison bio izuzetno samodestruktivan.
“Izgleda neverovatno da je doživeo 27 godina. Svi koji su ga znali nisu mogli da veruju da je i toliko dogurao. Šta je sve sebi radio, čudo je da nije skončao u 19. Džon, međutim, uopšte nije bio takav”, pričao je Kuper 2012. godine za magazin Westword.
Zvanične biografije Bitlsa i Dorsa ne spominju međusobna ukrštanja puteva dva velika benda. Ne postoje ni zajedničke fotografije njihovih članova, niti bilo kakvi podaci o njihovim eventualnim druženjima ili zvaničnim kontaktima.
Postoje samo nagoveštaji, koji bi možda mogili da posluže kao dobra osnova za neku buduću literarnu obradu.
Naslovna fotografija: emka74 / Alina Zamogilnykh / Shutterstock.com
Izvor: Miloš B. Jovanović / B92