Filip Muld (Philip Mould), trgovac umjetničkim djelima, autor i BBC-jev voditelj, čini da mukotrpni proces restauracije slika izgleda lagano, dok gledate njegov hipnotišući set Twitter video-snimaka, koji dokumentuju njegov rad na obnavljanju slike iz 17. vijeka.
I zaista je čarobno gledati ga kako radi brzo i precizno, dok briše sa slike vijekove prljavštine, otkrivajući sjajnu uljanu boju ispod požutjele površine.
O samoj slici se ne zna mnogo, osim da je iz 1618. godine i da je misteriozna “dama u crvenom” imala 36 godina u vrijeme kada je portret nastao. U video-isječcima, Muld uklanja lak koji se nanosi za zaštitu slika od habanja, ali koji često požuti tokom vremena.
Ovaj konkretni lak star je oko 200 godina. Iako nije neuobičajeno da restauratori skidaju i ponovo stavljaju lak, kako bi slikama vratili originalni izgled i boje, potrebno je samo sjetiti se neuspjele restauracije slike u Španiji – koja je pretvorila portret Isusa u majmuna – pa ćete lako shvatiti da je za ovaj posao potrebna velika vještina.
Nije poznato kakve hemikalije Muld koristi u spomenutim video-snimcima, iako se terpentin često koristi zajedno sa drugim rastvaračima, kako bi se osiguralo da sredstvo za čišćenje ne “pojede” sliku. Vješti restauratori su, recimo, mješavina istoričara umjetnosti i hemičara, koji detaljno istražuju sliku kako bi odredili vrstu laka i koje sredstvo za čišćenje će raditi najbolje da ga rastvori. Koristeći testne komade platna, vidjeće koje hemikalije najbolje funkcionišu kako bi rastopile požutjele slojeve lakova, što će na kraju osloboditi jasne, sjajne boje ispod njega.
A sada pogledajte sliku prije restauracije i nekoliko snimaka njegovog sjajnog rada, kojim oživljava umjetničke radove iz 17. vijeka.
Iako je uklonio prvi fotografiju iz niza, sasvim jasno ćete vidjeti o čemu se ovdje radi.
2/2 ….still a way to go, but what a transformation! pic.twitter.com/nyGx3qdhOZ
— Philip Mould (@philipmould) November 6, 2017
A last smear from the chin removed. I will post an image of the completed picture as soon as it is ready. pic.twitter.com/K7TSl2XdqE
— Philip Mould (@philipmould) November 6, 2017
Fantastične boje i skriveni detalji koji se mogu koristiti za identifikaciju “dame u crvenom” i dalje se pojavljuju – poput ovih malih detalja na njenoj haljini – kako restauracija slike napreduje.
Small area of her astonishingly elaborate dress revealed. We dont know identity yet but certain iconographic clues are staring to emerge…. pic.twitter.com/2p1VqN79na
— Philip Mould (@philipmould) November 6, 2017
Pogledajte sada kako je slika izgledala prije čišćenja i kako su boje izgledale zamućene ispod 200-godišnjeg laka.
In response to those wanting sight of the uncleaned image of the #womaninred. All we know is she is 36 and it was painted 1618 (inscription) pic.twitter.com/3k8GYxvyJK
— Philip Mould (@philipmould) November 7, 2017