Znate li kome je Erik Klepton (Eric Clapton) pokušao da ukrade suprugu pjesmom “Layla”? Mislili smo da bi vas to moglo zanimati, pa smo na jedno mjesto stavili tu i još devet zanimljivih priča iz muzičke istorije – i tako je nastao prvi članak na magazinu Bosonoga.
Svjetlost interneta je ugledao 23. decembra 2016. godine, baš na današnji datum. Tada je magazin koji upravo čitate i zvanično počeo sa radom. Tog dana smo zabilježili čitavu 451 posjetu, a najviše pažnje je privukao tekst o minimalizmu i muzici – sa “čak” 55 čitanja!
To su brojke koje danas ostvarimo u prvim minutama po objavljivanju bilo kog članka. Ali, nije ovo priča ni o brojkama, ni o našim autorima. Bosonogu čini ekipa koja je čita, jednako koliko i ekipa koja za nju piše, pa neka prva rođendanska priča bude o vama, čitaocima.
Od početka su vas najviše interesovale filmske aktuelnosti, pa ste u januaru najčešće čitali o najboljim regionalnim filmovima 2016. godine. Mjesec poslije smo diskutovali o trendu selidbe kvalitetnih sadržaja iz bioskopa na TV ekrane, dok je glavna tema marta bila jedna od filmofilima najbolnijih – zašto, pobogu, dirate kultne filmove.
Daleko od toga da je film bio jedino što vas zanima. Udarna priča aprila je i za vas bio Kornov novi (mali) basista, dok smo se u maju svi pitali zašto Iron Maiden ne svira uživo svoju antologijsku “Hallowed Be Thy Name”.
U junu smo se prisjećali prve holivudske zvijezde sa ovih prostora – moćnog Yuga – dok smo se u julu bavili malo mračnijim temama, poput najuspješnijih horor franšiza i muzičkih omota koji skrivaju tajne. U avgustu smo se “divili” trendu “preuzimanja” TV formata i njegovim komičnim efektima, a u septembru ludim teorijama o poznatim filmskim ostvarenjima.
Jesen na Bosonogoj su vam obilježile naše priče o Dejvidu Finčeru (David Fincher) i najboljim obradama pjesama, a šta će vam biti najzanimljivije u decembru – to ćemo provjeravati kad vatromet počne.
Čitali ste i mnoge filmske i muzičke recenzije, poput onih o “Džeki” (“Jackie”) ili “Sluškinjinoj priči” (“The Handmaid’s Tale”), interesovali se za vijesti o “Igri prijestola” (“Game of Thrones”) i novim Tarantinovim (Quentin Tarantino) poduhvatima, ali i za druge umjetnosti, kao što su strip, fotografija, književnost…
Kako je čitalački dio naše ekipe rastao, tako je rastao, razvijao se, napredovao i dio ekipe koji piše i priređuje tekstove. Autorski tim je postao mnogo više od Sonje, Save, Saše i Nenada, uz Muharema, Nemanju, Kočeta, Ninu, Katarinu, Harisa, Bloginju i mnoštvo drugih pametnih i talentovanih ljudi, koji su zajedno usput stvorili na hiljade smislenih redova teksta. (Dobro, većinom smislenih!) Sa nekima smo se upoznali upravo kroz naš poziv za nove autore, da bi oni potom postali stalni dio saradničke postave.
Tako je ukratko izgledala prva godina života online magazina Bosonoga. I srećan rođendan svima koji nas čitate, želimo vam da u narednoj godini budemo još bolji. Čestitku nama ne morate da šaljete, samo nastavite da pišete svoje komentare, prijedloge, sugestije – ovdje, na Facebook ili na Instagram – jer nam je želja da svaki objavljeni članak bude samo polazna misao koja će pokrenuti diskusiju na neku art temu. Iz svake diskusije naučimo nešto vrijedno (pa i iz onih o tome kako se koje ime izgovara), a da se o umjetnosti priča i piše – to nam i jeste cilj.
Za kraj, samo jedna molba – ako sutrašnji tekstovi budu puni tipfelera, praštajte.
“Hvala” i “čitamo se” poručuje vam urednički tim Bosonoge.
Naslovna fotografija: Shutterstock.com