Dok se svi krajem godine i početkom sljedeće bave listama onih koji su obilježili prethodnih 12 mjeseci u masovno popularnijim vrstama umjetnosti, poput filmova i muzike (a i mi ćemo to da učinimo, priznajemo), malo ko u prvi plan ističe slikare, vajare, konceptualne artiste…
Upravo zato je magazin Artsy odabrao 20 osoba iz ovih oblasti koji su tokom 2017. postale ili ostale među najuticajnijima na svijetu, pomjerajući granice i inspirišući druge umjetnike, ne samo radovima koje ćemo pomenuti ovdje, već i mnogim drugima za koje (ovaj put) nije bilo mjesta.
Pjer Hvig (Pierre Huyghe)
rođen u Parizu 1962, živi i radi u Parizu i Njujorku
Na zapušteno klizalište iza “Burger King-a” u njemačkom gradu Minsteru smještena je kompleksna instalacija “After ALife Ahead”, koju je teško i dočarati. Kompozicija je zasnovana na iskopanim “ostrvcima”, oblikovanim prema šarama na kućici otrovnog morskog puža, čiji jedan primjerak je smješten u rezervoar na središnjem “ostrvu”. U desnom kutku klizališta našle su se ljudske ćelije raka, multiplikovane u inkubatoru, dok je AR (augmented reality) aplikacija omogućavala posjetiocima da dožive množenje tih ćelija u piramidalnim formama, koje na kraju izleću kroz krov. A taj krov je uređen panoramski, da se otvara i zatvara u ritmu muzike. I ti posjetioci su doprinjeli “širenju raka”, jer se sa svakim izdisajem CO2 iz pluća bilo koje prisutne osobe umnožavao broj virtuelnih malignih ćelija.
Keroli Šniman (Carolee Schneemann)
rođena u Filadelfiji 1939, živi i radi u Njujorku
Jedna od najvažnijih pripadnica drugog talasa feminističke umjetnosti, koju je aktivno stvarala još šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka, dobila je puno priznanje 2017, kada je u Veneciji dobila Zlatnog lava za životno djelo, dok je u oktobru muzej Metropolitan otvorio veliku izložbu njenih radova iz svih perioda karijere, sa više od 300 eksponata.
Mark Bredford (Mark Bradford)
rođen u Los Anđelesu 1961, gdje živi i radi
Tamnoputi umjetnik je transformisao američki paviljon na Venecijanskom bijenalu u pravi otpad. Centralni dio postavke bila je ogromna instalacija sačinjena od slojeva papira, kanvasa i glazure, koja je svojim bojama, raspuknućima i oblikom podsjećala na ogroman čir, dok su prateće instalacije, poput komada papira i oguljene boje rasute po svim krajevima zgrade, dodatno naglasile poruku o moralnoj dekadenciji savremene Amerike.
Kamij Anro (Camille Henrot)
rođena u Parizu 1978, žiri i radi u Njujorku
Karijera Kamij Anro je uzletjela 2013. godine, kada je u Veneciji dobila Srebrnog lava za video “Grosse Fatigue”, dok je 2017. dočekala mnoštvom izložbi širom svijeta i prvom samostalnom u rodnom gradu. Izložba “Days are Dogs” postavljena je u parisku Palatu Tokijo, na skoro šest kvadratnih kilometara, i ovaj ogromni prostor podijelila u sedam cjelina – nazvanih po danima, očekivano – kako bi posjetioce navela da preispitaju način na koji označavaju vrijeme i ritualizuju sopstvene živote.
Ai Veivei (Ai Weiwei)
rođen u Pekingu 1975, živi i radi u Berlinu
Najpoznatiji kineski disident se u 2017. bavio pitanjima migracija, i to na raznim kontinentima – od Praga, gdje je postavio gigantski čamac na naduvavanje sa 258 skulptura u njemu, preko Venecije, gdje je prvi put zakoračio u dokumentarni film i dospio na skraćenu listu 15 naslova još u trci za Oskara 2018, pa sve do SAD, gdje je “ukrasio” Njujork banerima sa izbjeglicama, njihovim portretima na autobuskim stajalištima i velikim čeličnim kavezom u Vošington Skver Parku.