Razočaran sam. Za jedan od najisčekivanijih filmova 2017. godine ispostavilo se da uopšte nije toliko dobar. Naravno da će se pojaviti neki cinik sa komentarom da je film od početka bio osuđen na propast, ali morao sam se nadati. Nakon “Betmen protiv Supermena” (“Batman v Superman”), sve što je čovjek mogao jeste nadati se da će slijedeći put biti bolje. Nisam siguran da li je konačni proizvod išta bolji.
Čuli ste priče. Od porodične tragedije režisera do brkova “izbrisanih” kompjuterskim efektima koji su koštali par miliona dolara. Ovaj film je okružen čudnim pričama. Većina njih, ma kako apsurdne bile, zanimljivije su od priče koju nam je sam film ponudio.
Nisam mogao vjerovati da je neko potrošio pola milijarde dolara i da je to priča koju su željeli pokazati. Nema igre na sigurno. Koliko god da su izbjegavali rizike stereotipnom prežvakanom pričom, najveći rizik je bio sam budžet. Studio izbjegava da komentariše, ali procjenjuje se da je “Liga” (“Justice League”) koštala 350 miliona dolara, plus dodatnih 150 miliona za marketing. Najvjerovatnije pričamo o najskupljem superherojskom filmu ikad. Već prve sedmice nije ispunio očekivanja i na domaćem, američkom tržištu nije uspio zaraditi 100 miliona.
Štaviše, na Twitter-u sam mogao čitati komentare kako Ameri znaju prepoznati dobar film i da nisu glupi da bacaju svoje pare na bilo šta. Američko tržište ima dobar ukus? Otkad to, nisam dobio depešu.
Film je, takođe, imao dva režisera. Najvjerovatnije je zato i konačni proizvod bio zbrka kakva jest. Dva režisera sa dva potpuno različita stila. Zek Snajder (Zack Snyder) je otac DC filmskog univerzuma i većina njegovog opusa djeli publiku na one koji obožavaju njegove filmove i one koji ih apsolutno preziru. Nema sudržanih. Pričao sam već o problematici njegove karakterizacije dobro poznatih likova, potrebi da sve bude mračno i zajebano, iako se radi o likovima koji su tu samo da se prodaju igračke po njima. Porodična tragedija je Snajdera natjerala da ostavi film. Srećom, Vorner Bros (Warner Bros) je već bio doveo Džosa Vidona (Joss Whedon) da prepravlja scenario, i on je preuzeo posao.
Naravno, Vidona svi znamo kao kralja štrebera, čovjeka koji je režirao najveći blokbaster ove decenije – “Osvetnike” (“The Avengers”). Sa novom pozicijom, u režiserskoj stolici, Vidon je zatjevao ponovno snimanje nekih scena. Otud problematika Supermenovih fantomskih brkova, jer je glumac doveden direktno sa seta nove “Nemoguće misije” (“M: I 6”) i nisu mu dopuštali da se obrije.
Takođe, ovaj film je jedan od novih čiji trejleri imaju potpuno drugačije scene od konačnog filma, ili se uopšte nisu ni našle u njemu. To je najjasniji znak studijskog mješanja ili sukobljenih stilova dva režisera. Vidon je poznat po svom humoru, zabavi za čitavu porodicu, i nema ništa loše u tome. Nadao sam se ovoj promjeni nakon smrtno “ozbiljnog” “Betmena protiv Supermena”, ali neke od najsmješnijih scena koje nam je reklamna kampanja obećala nisu se ni našle u konačnom proizvodu. Na kraju smo dobili film koji nije ni Snajderov, a ni Vidonov. Neki novi korporativni hibrid.

Reakcije fanova (ili fanatika, u ovom slučaju) su bile užasno smiješne za praćenje. Odmah nakon prve sedmice pojavila se peticija, koju je potpisalo par hiljada ljudi, i zahtjevali su Snajderovu verziju filma (njegov director's cut). Nije dugo trebalo da se javi druga grupa fanova, koja je zahtjevala samo Vidonovu verziju. Studio im je ljubazno objasnio da ne postoji nijedna druga verzija osim one koju su već pogledali.
Razočaravajuće iskustvo za sve. Očaj je proradio. Nakon lošeg finansijskog rezultata, pojavila se kampanja “Šest za šest”. Fanovi su “ohrabrivali” jedni druge da šest (!) puta pogledaju film (kupe ulaznice), da bi “pomogli” Vorner Brosu i omogućili nastavak franšize. Pogledao sam dvaput, i više nego dovoljno od mene. Morao sam da pogledam drugi put, jer nisam mogao da vjerujem da je stvarno to film koji sam čekao. Zabavan je na momente, nemojte me shvatiti pogrešno, očekivao sam spektakl, dječiji film, ali ono što smo dobili je potpuno druga priča.
Možda je i red da kažem koju o toj priči. “Liga pravde” nam pokazuje svijet bez Supermena. Invazija se bliži, i Betmen okuplja superherojski tim. Brzo skonta da sami se ne mogu oduprijeti i dolazi na genijalni plan da diže Supermena iz mrtvih. Nekromanija, braćo i sestre. Uvijek sam otvoren za nove interpretacije Betmena, ali on kao doktor Frankeštajn, to stvarno nisam očekivao. Opravdava svoj potez naukom?! Film ima čudan upliv epske fantastike, više nego klasičnog SF-a. Povratak Supermena iz mrtvih nije nikakav spojler, jer sam vam već pisao o tome prije nego što će film uopšte izaći. Malo se potuku među sobom i dolazi do kulminacije sa već gore navedenom invazijom.
Moram spomenuti ubacivanje dnevnopolitičkih narativa u ono što je trebalo da bude dječiji film. Završna borba se odvija u Rusiji i tokom filma nam pokazuju prosječnu rusku porodicu. Retorika novog hladnog rata je na vrhuncu, jer prosječna ruska porodica pod Putinom nema ni televizora, koliko su siromašni. Imaju pokvareni radio. Vidonova Sokovia (Sokovia je srce Srbije) iz drugog dijela “Osvetnika”
(“Avengers: Age of Ultron”) izgleda kao napredna civilizacija kada se poredi sa Rusijom iz “Lige pravde”. Mnogo eksplozija, skupih kompjuterskih efekata i kraj filma. To je to? Izgleda da jeste. Više sreće drugi put.
Studio će morati da ima drugi dio. U originalnim planovima za franšizu, “Liga pravde” je u startu trebalo da bude film iz dva dijela. Loš negativac s kojim smo završili trebalo je da bude samo glasnik pravog negativca Darksajda, najopasnije prijetnje DC stripova i glavnog negativca drugog dijela. Vorner će morati da mijenja planove u skladu sa finansijskim promašajem. Dodatni problem je Aflekovo (Ben Affleck) predomišljanje da li da uopšte ponovo glumi Betmena. To je drama koja traje već određeno vrijeme i nadaćemo se njegovom dogovoru sa studijem, nakon što ponude dovoljan broj miliona koje Ben neće moći da odbije. Gal Gadot je i dalje najbolja stvar koja se dogodila ovim filmovima.
Razočaran sam. Odrastao sam na DC stripovima i posebno na djelima Vornerove animacije (Warner Bros. Animation), koja je već pokazala da je moguće snimiti dobru priču “Lige pravde”. Nakon Betmen i Supermen animiranih serijala u devedestima, napravili su crtani serijal “Justice League” početkom ovog vijeka. Jedan je od najboljih crtanih koje sam ikada gledao. Ponovo ću se nadati najboljem…
Naslovna fotografija: Warner Bros.