Dvadeset četiri časa i jedan festivalski dan kasnije, opet je došlo vrijeme da se sumiraju utisci sa festivala.
Šta se sve desilo?
Festival je zvanično otvoren, pristigli su takmičari, studenti i važni gosti, snijeg se gotovo sav otopio i uručena je već jedna nagrada.
Prvo uzbudljivo dešavanje je svakako bio dolazak režisera Rubena Ostlunda (Ruben Östlund), koji je pristigao helikopterom oko 15 časova. Odmah se dalo primijetiti jeste da je Rubenu veoma drago što je tu. Po dolasku je nazdravio rakijom i popričao sa novinarima. Ono što je režiser nekoliko puta istakao kao prednost Küstendorfa jeste lični pristup. Naime, i po dolasku i na ceremenoji otvaranja, Ostlund je pomenuo kako mu je bilo veoma neobično što ga je na ovo filmsko dešavanje zvao Emir Kusturica lično, jer je obično praksa da takve pozive obavljaju asistenti.

Na pitanje kakav će pristup imati u svojoj radionici, izjavio je da to mnogo zavisi od publike, a budući da publiku na Küstendorfu većinski čine studenti, potrudiće se da im pomogne da premoste strahove.
“Studenti i mladi filmaši se često toliko boje neuspjeha, da ih taj strah ostavi paralizovanim. Moraju da ga se oslobode i prosto prave filmove“, rekao je Ruben.
Nekoliko časova kasnije, stigao je i počasni gost ovogodišnjeg festivala, Paolo Sorentino (Paolo Sorrentino). Iako nije bio pričljiv kao Ostlund, režiser je izjavio da mu je drago što je ponovo tu.
Iako je ceremonija otvaranja bila zakazana za 19, a održala se tek oko 20 časova, razlog zbog kojeg se kasnilo je vrijedan alpauza, koji je Kusturica i dobio, nakon što se obratio publici riječima: “Ovo je jedino mjesto na svijetu gdje ministri i drugi važni gosti čekaju studente. Radi se o studentima sa Filipina i iz Španije, pa ćemo sačekati još koji minut da nam se pridruže“.
Po njihovom, zvanično je počelo otvaranje, o kojem više možete pročitati u izdvojenom osvrtu.

“Već više od decenije Emir Kusturica plete svoju pesmu – pesmu kulture, pesmu filma, pesmu talenta i pesmu nadahnuća, i ta pesma se čuje u celom svetu”, rekao je tom prilikom ministar kulture u Vladi Srbije Vladan Vukosavljević i zahvalio se Kusturici za ono što radi za kulturu Srbije.
Nakon fenomenalne montažne retrospektive Sorentinovih filmova, došlo je vrijeme da mu se uruči Nagrada za sljedeći film, koja je juče zvanično promijenila ime u nagradu Drvo života. Prije uručivanja, Kusturica je izjavio da je, prema svom ukusu i obrazovanju, Paolo trenutno najbolji reditelj na svijetu, jer je razvio svoju poetiku i svoj jezik iz dva najvažnija pravca evropskog filma – “nastavak italijanskog neorealizma, a optički i vizuelno jednom nogom u poljsko-francuskom realizmu”.

Po primanju nagrade, Sorentino je kazao da je ova nagrada možda i jedina koju će dobiti za naredni film, zbog čega mu je draža.
Ostlund je, opet, imao zanimljiviju priču o dolasku na festival, jer je u trenutku polaska, u Geteborgu, odakle je i letio, bješnjela snježna oluja. Režiser je ispričao kako nije bio siguran da li da sjedne u avion, ali kada je upoznao pilota Sašu, znao je da može da mu vjeruje, te je ipak odlučio da nam se pridruži na festivalu.
Nakon projekcije njegovog filma, Ostlund je održao i najavljenu radionicu, a na samom kraju večeri, posjetioce je zabavio i nastup grupe Japalkan, koja se odlično uklopila u koncept i ugođaj samog festivala.
Danas nas očekuju projekcije filmova “Praznik”Đorđa Kadijevića, “Pjesma jezera Svej” (“The Song of Sway Lake”) Arija Golda, “Nikada nisi zaista bio ovdje” (“You Were Never Really Here”) Lin Remzi (Lynne Ramsay) i prvih epizoda serije “Mladi papa” (“The Young Pope”), te radionice Paola Sorentina i Rose Atab (Rosa Attab). Posebno mjesto zauzima i takmičarski program, kao i nastup Emira Kusturice i No Smoking Orchestra.
Naslovna fotografija: Sonja Savić / Bosonoga.com