Prije četiri decenije, NASA je lansirala dvije svemirske letjelice, Voyager 1 i 2, na veliko putovanje solarnim sistemom i misterioznim međuzvjezdanim prostorom. U svakoj od ovih sondi nalazi se prekrasna zlatna ploča, koji sadrži poruku za svaku vanzemaljsku inteligenciju koja bi mogla da ih susretne, makar i milijardama godina daleko od danas.
Ovaj očaravajući artefakt, zvanično nazvan “Voyager Interstellar Record”, možda će biti posljednji ostatak naše civilizacije, nakon što zauvijek nestanemo.
Zlatni ploča govori priču o našoj planeti, a izražena je u zvukovima, slikama i nauci: najvećom muzikom planete Zemlje, nebrojenih naroda i era, od Baha (Johann Sebastian Bach) i Betovena (Ludwig van Beethoven) do Blajnd Vilija Džonsona (Blind Willie Johnson) i Čaka Berija (Chuck Berry), udaraljki iz Benina i panove frule sa Solomonovih Ostrva. Prirodni zvuci – ptice, voz, plač bebe, poljubac – kolažirani su u prelijepu audio poemu pod nazivom “Sounds of Earth”. Tu je govorni pozdrav na desetinama ljudskih jezika – i jednom jeziku kitova – i više od 100 analogno kodiranih slika, koje prikazuju ko smo i šta smo.
Karl Sagan (Carl Sagan), astronom i popularizator nauke, predsjedavao je komitetom Voyager Interstellar Record koji je stvorio ovu ploču, a koja je istovremeno inspirisana naučnim naporima, kao i upečatljivim djelima konceptualne umjetnosti. Astronom Frenk Drejk (Frank Drake), otac Potrage za vanzemaljskim oblicima života ili SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), bio je tehnički direktor, književnica En Drijan (Ann Druyan) bila je kreativna direktorica, naučni novinar i autor Timoti Feris (Timothy Ferris) je producirao ploču, spejs umjetnik Džon Lomberg (Jon Lomberg) je bio dizajner, a umjetnica Linda Salzman Sagan je organizovala pozdravljanja.
Nakon skoro četiri decenije, NASA je pokrenula sopstveni Kickstarter projekat, kako bi prvi put napravila zlatnu ploču na vinilu, a u znak obilježavanja 40. godišnjice misije Voyager.
Kampanja je uspjela, a ploču su objavile izdavačke kuće Light in the Attic i Ozma Records, a ona se može kupiti kao boks set od dva diska na kojima se nalazi audio sadržaj sa originala, plus kodirane slike – svaka skenirana sa originala. Tu je i knjiga sa 96 stranica sa originalnim esejima novinara Timotija Ferisa. Takođe, postoji i LP boks set, u kojem se nalaze tri ploče,
“Shvatili smo da smo originalni artefakat gledali kroz tri različita sočiva. Kao izuzetno načinjena kompilacija muzike, Voyager ploča predstavlja port za ulazak do nepoznatih, ali prekrasnih zvukova iz drugih kultura i drugih vremena. Kao objet d'art i dizajn, on predstavlja duboki uvid u komunikaciju, kontekst i moć medija. U domenu nauke, ovaj artefkat se postavlja fundamentalna pitanja o tome ko smo i o našen mjesto u univerzumu. Na ukrštanju te tri perspektive, Voiager ploča je svjedočanstvo potencijala nauke i umjetnosti, koji kod čovječanstva mogu da pokrenu čula radoznalosti i propitivanja”, naveli su iz NASA.
Voyager 1 je ušao u međuzvjezdani prostor 2012. godine, a u ovom trenutku, skoro je 21 milijardu kilometara daleko od Zemlje. Krećući se brzinom 17 kilometara u sekundi, potrebno je još 40.000 godina prije nego što svemirska letjelica dođe do zvijezde udaljene 1.6 svjetlosnih godina iz sazvježđa Camelopardalis. Malo sporiji, Voyager 2 se nalazi na najudaljenijoj ivici našeg Sunčevog sistema, gdje se solarni vjetrovi sudaraju sa kosmičkom prašinom i gasom. Uskoro će se susresti sa međuzvjezdanim prostorom.
Možda nikad nećemo saznati da li je neka vanzemaljska civilizacija ikada čula zlatnu ploču. Ipak, to je bio poklon kosmosu od čovječanstva. Ali, to je takođe poklon čovječanstvu. Ova ploča stvara osjećaj mogućnosti i nade. A sada je relevantna kao i 1977. godine. Možda još i više.
Voyager Interstellar Record je podsjetnik na ono što možemo postići kada damo najbolje od sebe – i da naša budućnost zaista zavisi od svih nas.
Fotografije: NASA / Jet Propulsion Laboratory