Nezahvalno je, ali i istovremeno sjajno, praviti ovakve liste, koje uključe onaj rewind mode u glavi i ušima: “Dođavola, šta je ono sve izašlo prošle godine?” Nakon liste najboljih (najboljih) albuma koju smo vam dali na uvid, na redu je retrospekcija debi izdanja koja su došla do nas iz 2017.
“Glavnu” listu možda čine dokazana imena, ali upravo to uduplava šansu da se razočarate iščekujući novi materijal, nove ideje, novi zvuk omiljenog vam benda/izvođača. Očekujemo samo bolje, je l'… Kod ovakvih izdanja – naprotiv. Ona mogu samo da vas iznenade u pozitivnom smislu, jer ćete u suprotnom potpuno zaboraviti da ste ih ikada čuli.
Treba dodati i da većinu ovih albuma možete besplatno preuzeti, što ne znači da ne možete podržati izvođače sa ove liste, makar simboličnim iznosom.
Billie Joan – Barren Land (Juda Records)
Hrvatskoj sceni ne manjka kantautorki, a Ivana Pezo alijas Billie Joan već je neko vrijeme njen dio. Razlog zašto se našla na ovoj listi je kristalno jasan, jer debi album donosi nešto drugačiji izraz u odnosu na ono što rade njene koleginice.
Ovdje govorimo o nečemu što Ivana označava kao akustik pank, što je, u suštini, najprecizniji opis njenog izraza. Jednostavna, ogoljena rifologija, koju prate tekstovi o turobnoj svakodnevnici u jalovoj zemlji, kako u prevodu glasi ime izdanja, zaokruženi su minimalnim produkcijskim zahvatima. Kada bi nekim slučajem pjesme sa “Barren Land” bile prilagođene orkestarskoj izvedbi, sigurno bi izgubile na težini, sirovosti i šarmu, koji krase ovo akustično izdanje. “Baren Land”, koji možete preuzeti ovdje, pravi je dokaz one teze “manje je više”.
Helem nejse – Go u gostima (Periskop Records)
Za Helem Nejse ste (možda) prvi put čuli kada se pojavila istoimena radijska emisija na Otvorenoj mreži, ali ako niste – poslušajte. Tako ćete dobiti malo širu sliku o ovom sarajevskom hip hop tandemu.
“Go u gostima” kroz 11 pjesama donosi zaokruženu cjelinu, pričama o odrastanju u najvećem bh. gradu. Lista gostiju vam neće reći ništa o samom izdanju, ali bi trebalo da bude dovoljna da vam pokaže da se radi o veoma ozbiljno osmišljenom debiju, jer su tu Edo Maajka, Kandžija i Shtela, a uključuje i mladu banjalučku kantautorku Vanju Mišić. Kako stvari stoje, najbolje tek dolazi. Čekitaut!
Kezz – Kezz (Mascom Records)
Iza pseudonima Kezz stoji mlada autorka Tamara Ristić. Za one koji se eventualno pitaju, da, to je ista Tamara koja je nekada bila pjevačica grupe ZAA. I to je sve što Kezz ima zajedničko sa ovim bendom, jer se njena muzika bazira na kombinaciju etno motiva sa modernim, elektronskim izrazom. Zvuči poznato? Naravno.
Klik je u tome što Kezz to radi na osoben način, koristeći klavijaturu, loop station (ona spravica kojom se služi Dub FX) i ostatkom prateće opreme. Recimo da, donekle, Kezz zvuči kao svedena, minimalistička verzija banjalučkog benda Sopot. Emotivno i iskreno, nježno i sirovo, svježe i originalno. Kompletan album preslušajte na servisu Deezer.
Letarg – Tibor (samostalno izdanje)
Evo nam još Demofestovaca. Letarg je kantautor Bruno Antolić sa pratećim bendom, i ne, to ne znači da je on još jedan lik sa akustičnom gitarom. Naprotiv.
Sa uticajima koji sežu od britanskih alter i indi bendova, pa sve do kalifornijskog zvuka, Letargov prvi album je neobična fuzija koju mirne duše možete označiti kao pop pank ili pauer pop, kako vam volja. Sve ovo bilo je dovoljno da ih žiri banjalučkog festivala smjesti na treću poziciju. Dokaz da nisu nimalo pogriješili je danas pred vama.
Mnogi Drugi – Prvi (Croatia Records)
Ova ekipa je takođe zasvirala na Demofestu, uspjeli su stići do finala, pa iako nisu dobili nikakvu nagradu, imali su veoma zapažen nastup. Godinu dana kasnije, pojavio se njihov debi album, jednostavno nazvan “Prvi”.
Riječ je punokrvom pop rok albumu, koji se najviše oslanja na akustične gitare, sa prelijepo uklopljenom duvačkom sekcijom, uz tekstove obojene cinizmom. Bend je i prije objavljivanja albuma imao nekoliko veoma značajnih nastupa, pa ništa manje ne bi trebalo očekivati ni sada kada su kompletirali prvenac.