Godinu nakon što je proslavio naslove kakvi su “Call Me by Your Name”, “Mudbound” i “The Big Sick”, koji su svi odreda postali kandidati za Oskare 2018, filmski festival Sundance je prvu nagradu sada dodijelio ostvarenju “The Miseducation of Cameron Post”.
Odabir nije nikoga iznenadio, pa ni nas, jer smo ovaj film i smatrali jednom od najiščekivanijih drama 2018. godine. Priču o djevojci koja, zbog svoje homoseksualnosti, biva poslata u “kamp za prevaspitavanje gejeva”, nose tri veoma talentovane žene – režiserka iranskog porijekla Dezire Ahavan (Desiree Akhavan) te glumice Kloe Grejs-Morec (Chloë Grace Moretz) i Saša Lejn (Sasha Lane).
“Posvećujemo ovu nagradu svim LGBT osobama koje su preživjele terapije seksualnog prevaspitavanja”, rekla je Grejs-Morec prilikom uručenja Velike nagrade žirija u kategoriji američkog igranog filma, dok američki mediji podsjećaju da su ovakve “terapije” na maloljetnicima i dalje legalne u 41. američkoj državi te brojnim zemljama širom svijeta.
Nagradu publike u istoj kategoriji osvojio je režiserski debi Endrua Heklera (Andrew Heckler) po imenu “Burden”, čija je tema konverzija druge vrste – bijeg nekadašnjeg člana Ku Kluks Klana (Ku Klux Klan) u sasvim drugačiji život.
Veliku nagradu žirija u kategoriji američkih dokumentaraca osvojio je “Kailaš” (“Kailash”), film Dereka Donina (Derek Donee) o dobitniku Nobelove nagrade za mir Kailašu Satjartiju (Kailash Satyarthi).

Isto priznanje u domenu svjetskih dokumentaraca dobio je sirijski “Of Fathers and Sons”, u kojem je Talal Derki ovjekovječio odrastanje dječaka u seocetu na sjeveru Sirije, čiji očevi su džihadistički borci Al-Nusra Fronta.
Kada su igrana ostvarenja neameričke produkcije u pitanju, žiriju se najviše dopala turska porodična drama “Leptiri” (“Kerebekler”) mladog Tolge Karačelika (Tolga Karaçelik). Karačelik je i napisao scenario, u kojem troje braće i sestara (glume ih Tolga Tekin, Bartu Kučukčaglajan i Tugče Altudž), nakon godina odvojenog i otuđenog života, putuju nazad u rodno selo da pomire svoju disfunkcionalnu porodicu.
Ukusu publike je, ipak, više odgovarao danski triler “Krivac” (“Den skyldige”), kojeg je režiser Gustav Meler (Gustav Möller) ambiciozno smjestio na jednu lokaciju – u kancelariju policijskog dispečera, u koju stiže uspaničeni poziv žrtve kojoj je potrebna hitna pomoć.
Osim po inovativnijim i umjetničkijim filmovima od prosjeka, festival koji je osnovao glumac Robert Redford poznat je i kao velika pijaca, na kojoj bogate producentske kuće pazare perspektivna indi ostvarenja. Ove godine, ipak, studiji su potrošili znatno manje nego prošle, a pretpostavlja se da su razlog kontroverznije teme i riskantniji pristupi filmova iz ovogodišnje selekcije, što nije bio rizik koji su i producenti bili spremni da preuzmu.
Do vikenda, najbolje je prošao film “Assassination Nation”, koji su Neon i AGBO kupili za 10 miliona dolara, dok su prava na filmove poput drame o zlostavljanju “The Tale” ili biografske drame “Kolet” (“Colette”) prodata za šest, odnosno četiri miliona.
Naslovna fotografija: Sundance Institute