Ako ćemo biti realni, psihičke bolesti su veoma primamljiva tema mnogim ljudima.
Stigmatizovana, pogrešno shvaćena, a ponekad i zastrašujuća, ova oboljenja mogu veoma lako biti pogrešno prikazana. Baš zbog toga je bitno da se filmovi bave ovom tematikom i da to rade na pravi način. U ovoj listi se nalaze neki koji to rade baš tako.
Ova djela ne izvrću činjenice zarad šokantnog efekta, u njima nema mahnitih ubica ili čudnih heroja. Bilo koji pristup da su izabrali – bezazlen, žestok ili apstraktan – ovo su djela koja razumiju ozbiljnost teme koju istražuju, te joj iskazuju zasluženo poštovanje.
“Smrt nedužnih” (“The Virgin Suicides”)
Priča: Baziran na romanu Džefrija Judženidisa (Jeffrey Eugenides), ovaj film priča priču o pet tinejdžerki (sestara) u kućnom pritvoru, u koji su ih stavili njihovi religiozni roditelji nakon što je jedna od njih izvršila samoubistvo.
Čime se zapravo bavi: Brutalni film Sofije Kopole (Sofia Coppola) ne bježi od realističnog prikaza depresije. U slučaju sestara Lizbon, ona se pretvori u grupno iskustvo koje vodi do kreacije tragičnog pakta o izvršenju suicida. Stanje je usaglašeno sa pubertetom i odrastanjem, a prikazuje i kako ljudi sa strane (u filmu, grupa dječaka kojima se sviđaju djevojke) ponekad ne razumiju u kojoj mjeri su osobe mentalno pogođene.
“Moramo da pričamo o Kevinu” (“We Need to Talk About Kevin”)
Priča: I ovdje se radi o adaptaciji romana, ali u ovom slučaju pisac je Lajonel Šrajver (Lionel Shriver), a njegovo djelo govori o majci koja pokušava da se pomiri sa strašnim zločinom koji je počinio njen sin.
Čime se zapravo bavi: Ovaj film fantastično prikazuje potencijalne tragične posljedice asocijalnog poremećaja ličnosti i njegov uticaj na one koji su najbliži osobi koja od njega pati. Bitno je da se bavi ovom temom na ljudski način, ne koristeći je da bi izazvao šok kod gledalaca. Osim toga, Ezra Miler (Ezra Miller) je fenomenalan u ulozi problematičnog Kevina, a Svinton (Tilda Swinton) u roli njegove empatične i uvjerljive majke.
Naslovna fotografija: YouTube screenshot