Nakon skoro četiri decenije duge karijere, bend Metallica će ovog proljeća dobiti nagradu Polar Music Prize, koja se redovno naziva i “Nobelovom nagradom za muziku”.
Nagrada se dodjeljuje na međunarodnom nivou za izvrsnost u muzici, a grupa će dobiti milion švedskih kruna, što je približno 126 hiljada dolara. Bend će donirati novac vlastitoj organizaciji All Within My Hands, koja pomaže zajednicama u obrazovnom radu, raznim donacijama za hranu i drugim lokalnim uslugama.
“Još od Vagnera (Richard Wagner) i Čajkovskog (Пётр Ильи́ч Чайко́вский), niko nije napravio muziku koja je toliko fizički nabijena i furiozna, a istovremno tako pristupačna. Metallica je svojim virtuoznim sviranjem i korištenjem ekstremno ubrzanog tempa odvela rok muziku na mjesta na kojima nikada ranije nije bila. U svijetu grupe Metallica, soba svakog tinejdžera, kao i svaka koncertna dvorana, pretvara se u Valhalu. Snaga njihovih beskompromisnih albuma pomogla je milionima slušalaca da transformišu osjećaj izolovanosti u supersilu”, naveli su organizatori Polar Prize nagrade.

“Našli smo se u veoma probranom društvu. Ovo je ogromno priznanje za sve što je Metallica napravila tokom posljednjih 35 godina. Istovremeno, osjećamo da smo u najboljim godinama i da je još mnogo dobrih godina pred nama”, kazao je za BBC bubnjar Lars Ulrih (Lars Ulrich).
Povodom nagrade se oglasio i frontmen Džejms Hetfild (James Hetfield).
“U svoje i ime benda Metallica, zahvalan sam što smo dobili ovu nagradu, kao dio našeg nasljeđa, naše istorije”, rekao je Džejms.
Ekipa se obratila i svojim pratiocima na Instagramu kratkim video-snimkom.
Podsjećanja radi, Metallica je nastala u Los Anđelesu 1981. godine i pomogla da se treš metal etablira kao žanr. Njihova prva četiri albuma – “Kill ‘Em All”, “Ride the Lightning”, “Master of Puppets” i “…And Justice for All” – mnogi smatraju klasicima. Ipak, njihova peta ploča “Metallica”, poznatija kao “The Black Album”, bila je ta koja im je donijela svjetsku slavu, prodala se u više od 16 miliona primjeraka i najprodavaniji je album prošle četvrtine vijeka. To izdanje, zajedno sa još četiri, našlo se na spisku najvećih metal albuma svih vremena magazina Rolling Stone.
Bez obzira na izgrađenu reputaciju u metal krugovima, Metallica se nije bojala eksperimentisanja, pa je tako nastao i koncertni album snimljen u saradnji sa simfonijskim orkestrom iz San Fransciska, kao i saradnja sa Luom Ridom (Lou Reed), koja je rezultovala albumom “Lulu”, koji nije bio prihvaćen od strane kritike, ali ni publike.

Tokom karijere, Metallica se suočila sa brojnim poteškoćama, a svakako je najtragičnija bila smrt basiste Klifa Bartona (Cliff Burton) 1986. godine, koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći za vrijeme njihove “Damage, Inc.” turneje.
Bend je 2004. godine objavio dokumentarac “Some Kind of Monster”, koji je otkrio velike tenzije u samoj grupi – posebno između Ulriha i Hetfilda – što je dovelo do toga da su morali da angažuju stručnjaka kako bi im pomogao da riješe probleme u komunikaciji.
Deset godina kasnije, Metallica je održala trijumfalni nastup na legendarnom Glastonbury festivalu, i to kao prvi metal hedlajner ikada.
Oni su i prvi metal bend koji je dobio Polar Music Prize, koja je prethodno otišla u ruke muzičara i sastava kao što su Pol Mekartni (Paul McCartney), Džoni Mičel (Joni Mitchell), Čak Beri (Chuck Berry), B.B. King, Pol Sajmon (Paul Simon), Peti Smit (Patti Smith), Björk, Pink Floyd, Led Zeppelin, Stivi Vonder (Stevie Wonder), Brus Springstin (Bruce Springsteen), Elton Džon (Elton John) i Kvinsi Džouns (Quincy Jones).
Nagradu Polar Music ustanovio je Stig Anderson, menadžer švedske pop grupe Abba, a dodjeljuje se od 1989. godine. Naziv je dobila po njegovoj izdavačkoj kući i studiju Polar Music, gdje je Abba napravila većinu svojih albuma.
Naslovna fotografija: Maj.l / Shutterstock.com