Nova studija potvrđuje da ljudi u kasnim tridesetim godinama najviše vole pjesmu “Creep” grupe Radiohead. Slučajnost ili ne?
Naime, studija je utvrdila da se “držimo muzike koja nas je ‘zarazila’ u najranijoj fazi naše adolescencije”, a razmatrajući muzički ukus različitih polova i generacija, došlo se do otkrića da je pjesma “Creep” posebno popularna među 38-godišnjacima.
Set Stivens-Davidovic (Seth Stephens-Davidovitz) piše za New York Times, objašnjavajući da je inspiracija za njegovu studiju došla iz neslaganja sa svojim bratom po pitanju pjesme “Born To Run” Brusa Springstina (Bruce Springsteen), koju on voli, ali njegov brat – ne.
“Mislio sam da mi podaci mogu jasno pokazati zašto se moj brat i ja nikad ne slažemo po pitanju muzike. Posebno sam želio da vidim u kojoj mjeri godina rođenja utiče na muziku koju slušamo, u kojoj mjeri se različite generacije ne slažu po pitanju muzike”, piše Stivens-Davidovic.

On je analizirao Spotify podatke o najstrimovanijoj muzici od strane različitih uzrasta, pronalazeći da na žene tako može najviše uticati muzika koju su prvi put čule kada im je bilo 13 godina, dok su muzičke preferencije za odrasle muškarce postavljene u 14. godini njihovog života.
Studija se bavila i pjesmom “Creep” grupe Radiohead, koja je popularnija među muškarcima starijim od 38 godina nego u drugim demografskim grupama. U pitanju je 164. najpopularnija pjesma među 38-godišnjacima, ali nije ni u prvih 300 onih koji su rođeni deceniju ranije ili kasnije. Takođe se primjećuje kako su muškarci koji najviše vole “Creep” imali oko 14 godina kada je pjesma objavljena, 1993. godine.
Stivens-Davidovic je takođe otkrio da je pjesma “Just Like Heaven” grupe The Cure najpopularnija među 41-godišnjim ženama (koje su imale 11 godina u vrijeme njenog objavljivanja) te da 38-godišnji muškarci takođe vole “Truly Madly Deep” grupe Savage Garden. Pjesama “Gangsta's Paradise”, koju izvodi reper Coolio, opisana je kao “izuzetno nepopularana među ženama u 70-im godinama”.
“Ovo istraživanje govori da se većina nas, kada postanemo odrasli muškarci i žene, predvidljivo drži muzike koja nas je ‘zakačila’ u najranijoj fazi naše adolescencije”, zaključuje Stivens-Davidovic.
Kompletnu studiju možete pročitati ovdje.
Naslovna fotografija: Shutterstock