Kada dođe do priče o metal muzici u Evropi, obično se pominju sve one fensi zemlje.
Ako pričamo o treš metal sceni, to su Švabe, ako se priča o blek metal sceni, tu su Skandinavci, ako se pomene det metal, ode se na Švedsku i Veliku Britaniju, mahom Englesku. Tako da istočna Evropa ne može da se pohvali velikim metal imenima koja su u tom periodu pokušavala da zaplivaju u mejnstrim. Ali, tamo gdje nema mejnstrim dodira, andergraund cvjeta i prilično plodonosno izbacuje dobre rezultate.
Da se bacimo malo u ove naše “krš” zemlje i ovjerimo i to.
U Poljskoj je bio bend Kat. Nastali davne 1979. godine, svirali su mješavinu hevi/spid/blek metala. U Mađarskoj je bio Tormentor, sada već uveliko ozvaničen kao iskonski bend. Predvođeni vokalom Atilom Čiharom (Attila Csihar), koji je radio i vokale za Mayhem-ov album-utemeljivač blek metala “De Mysteriis Dom Sathanas“. Tormentor je izdao demo “Anno Domini”, koji danas uživa kultni status u andergraund blek metal krugovima. Jugoslavija je tada u metalu imala bendove poput Heller, Bombarder, Dr. Steel, Annathema. To je nekoliko bendova koji su krojili metal kapu bivšoj nam državi.
Da ne dužim o svakoj državi ponaosob, valja doći do Češke Republike. To je država koja je “rodila” bend o kojem je u ovom tekstu riječ. Ni manje ni više nego legendarni blek metalci Master's Hammer. Uz takođe sjajne i veoma stare blek/treš bendove Törr, Krabathor, Debustrol i Root, imali su se na šta ugledati češki metalci iz osamdesetih ako su željeli i mislili stvarati blek metal ili bilo koji sličan metal smjer.
Češka Republika danas važi za jednu od najplodonosniji slovenskih zemalja što se tiče andergraund metal, a naročito blek metal scene. Avenger, Inferno, Maniac Butcher, Cult of Fire, Trollech… samo su neki od bendova koji svoje korjene iz devedesetih duguju gore nabrojanima. A ponajviše možda bendu Master's Hammer. Jer, da Franta Štorm i MH ekipa nisu probili led sa stranim izdavačem koji je tada već bio priznat kao vodeći andergraund metal izdavač (Osmose Production), teško da bi češka scena tako rano stupila na metal mapu svijeta.
Njihov prvi, a vjerovatno i najuticajniji album, “Ritual“, izašao je 1990. godine za Češku izdavačku kuću Monitor, koja je tih godina izdavala vodeća metal imena države i regiona. Izdati prvenac za tako jaku i dobrostojeću izdavačku kuću svakako je bio sjajan vjetar u leđa. Taj album je ovoj ekipi donio instant obožavanje fanova širom Evrope, a i svijeta. Takođe, taj uradak je iznjedrio hitove poput “Černá svatozář”, “Geniové” i pjesmu koja se smatra svojevrsnom himnom benda, “Jáma pekel“.
U tom prvom aktivnom razdoblju, od 1987. do 1995. godine, Master's Hammer je izdao par demo izdanja, jedan live snimak, a od albuma gore pomenuti “Ritual” kao i “Jilemnický okultista” i “Šlágry“. Treći navedeni je bio zamišljen kao oproštajni puni materijal. Iako naziv nosi “Hitovi/šlageri”, nemojte misliti da ga je otpjevao Gagi Nikolić (Pevač / Ko to tamo peva?). Tu su već počeli eksperimentisati, za kraj. Tako se tu mogla čuti numera “Šavlový tanec“, koju je komponovao jermenski kompozitor Aram Kačutarijan (Aram Khachaturian, 1903-1978), pa onda dvije češke narodne pjesme “Ach, synku, synku” i “Půjdem spolu do Betléma“. Još “Carl Czerny, Op. 849”, komponovana od strane Karla Černija (Carl Czerny), ali ovdje odsvirana unazad, i za kraj “Nabucco” Đuzepea Verdija (Giuseppe Verdi).
Bend je u periodu od 1995. do 2009. godine bio na pauzi. Odmor koji je trajao nepunih 15 godina je završen i ekipa je najavila novi rad povratničkim albumom pod nazivom “Mantras“. Poslije njega došli su albumi “Vracejte konve na místo” (2012), “Vagus Vetus” (2014), “Formulæ” (2016) i ovogodišnji album “Fascinator“. Takođe, novost koja je obradovala apsolutno čitav svijet ekstremne muzike je ta da se Master's Hammer od 2017. godine vratio i na binu te počeo opet da radi koncerte.

Svi nabrojani povratnički albumi dobri su na svoj način, ali za moju ukus je tu bilo malo previše eksperimentisanja sa zvukom i pravcima. Ali, nemojte misliti da je to eksperimentisanje umanjilo njihov kvalitet. Franta Štorm ne može da promaši ni kada biste mu dali da album snimi sa kutlačama i loncima. Jednostavno, čovjek ima formulu da uvijek napravi album koji u najmanju ruku može biti solidan i slušljiv.
Mogu reći da sam bio malo skeptičan kada sam vidio da su izbacili novi album. Naročito kada sam vidio psihodelični omot. Ali, poslije nekoliko odlaganja, ubacio sam album i poslušao ga. Nije loš ni jedne sekunde. Mogu slobodno reći da je na tragu starijih radova koji su im donijeli slavu. Možda čak najviše da vuče na “Ritual“. Produkcija je, naravno, znatno bolja nego na starim radovima. Očigledno su kroz ove godine, otkada opet rade Franta Štorm, Honza Kapák i Tomáš Necrocock postali zaista opako uigrana ekipa.
Produkcijski nema zamjerki. Nema tu preglasnog instrumenta koji bi umanjio ulogu ostalih. Očigledno su ovim albumom dotakli neki novi vrh svog stvaralaštva. Gitare u prvom planu oštre kao žilet. Rifovi koji su ostali dosljedni kasnim osamdesetim i ranim devedesetim, što se tiče njihove konstrukcije. Nema tu puno drndanja u prazno. Rifovi, ritmovi i bubanj stvaraju jednu sjajnu cjelinu koja će vam ući obuvena u usta i glavu i nabiti vas najsnažnije moguće. Franta je to i ovaj put otpjevao vrhunski. Kada poslušate kako ovaj čovjek pjeva blek metal u svojoj 51. godini, prosto da se zadivite i poklonite, ništa više.
Može se reći da je bubanj posebno svijetla tačka ovog albuma. Honza Kapák svakako nije najbrži slovenski metal bubnjar, a i kako da bude pored zvijeri poput bubnjara Inferno (Behemoth, Azarath) i Stormblast (Infernal War). Ali, bez sekunde predomišljanja i lažne skromnosti se može reći da spada u sam vrh slovenskih metal bubnjara po svojim tehničkim mogućnostima za bubnjarskim setom, a svakako i po producentskim vještinama. I na albumu “Fascinator” je opet i iznova dokazao da se na njega ne smije zaboraviti i da i te kako zna i može izdominirati kada god mu se prohtije.
Sa vizuelne strane, i ovaj album je čisti mindfuck. Opet je gospodin Štorm imao pune ruke posla da iz svog uma iznjedri ovakvu nebuloznu kreaciju koja krasi prednji omot. Milion boja, detalja na njemu more jedno, ali kada se sve to sagleda u cjelini, konačni rezultat nije nimalo loš. Vidi se da ovi ljudi imaju decenije pravljenja metal muzike pod svojim pojasevima. Ništa nije prepušteno slučaju, pa tako ni vizuelni dio materijala.
Da vam ne ostanem dužan naslove pjesama. Materijal nam donosi neke provokativne nazive, ali su na to svakako već skoro svi navikli kada je blek metal muzika u pitanju. Doduše, vjerujem da će se (ako već nisu) neki lokalni dušebrižnici naložiti, pa pitati kako je moguće da se ovakvi naslovi serviraju javnosti. Ali opet, bolje da nam se serviraju ovakvi naslovi u muzici nego atomske bombe po glavama. A imena numera su sljedeća: 1. Fascinator / 2. Psychoparasit / 3. Ve věži ticha / 4. Linkola / 5. Satanská nekrofilní porna / 6. Estetika ďábla / 7. Krokodil / 8. Astrální dvojníci / 9. Kletba / 10. Odliv mozků / 11. Espíritos Creativos / 12. Exhumace / 13. Lost in Fjords.
Poslije godinja malo izraženijeg eksperimentisanja, može se reći da se blek metal bogovi češke, a i slovenske blek metal scene vraćaju na vrh iste, sa stilom. Naslov albuma je sve rekao, jedna riječ, direktno kao metak u glavu, poruka svima koji su sumnjali da ovaj bend može još napraviti kvalitetan blek metal album: FASCINATOR.