Gibson Brands Inc, jedna od dvije najpoznatije gitarske kompanije u istoriji muzike, suočava se sa bankrotom nakon višegodišnjih izazova, sudeći prema izvještaju u novina Nashville Post, ali i drugih izvora.
Nashville Post izvještava da je kompanija, čiji godišnji prihodi iznose više od milijardu dolara, manje od šest mjeseci od naplate duga od 375 miliona dolara. Tome se dodaje još 145 miliona dolara u bankarskim kreditima, koji će biti naplaćeni odmah, ukoliko se prvi dug iz 2013. godine ne refinansira do 23. jula. Bil Lorens (Bill Lawrence), glavni finansijski službenik, nedavno je otišao iz kompanije, nakon samo šest mjeseci u toj ulozi. Kompanija se, takođe, preselila iz svojih kancelarija u Nešvilu, u kojima je bila od kada je tamo došla iz Kalamazua u Mičigenu osamdesetih godina.
Kompanija Gibson je izdala saopštenje prošle sedmice, nekoliko dana nakon što je Nashville Post objavio izvještaj, u kojem piše da je “ispunila sve trenutne obaveze prema vlasnicima obveznica, da je u postupku dogovaranja novih kreditnih sredstava u zamjenu za obveznice i u potpunosti očekuje da obveznice budu refinansirane u redovnom poslovanju”.

Henri Juskjevič (Henry Juszkiewicz), dugogodišnji vlasnik i izvršni direktor, rekao je da Gibson radi sa investicionom bankom Jefferies, koja upravlja procesom refinansiranja.
“Iako su muzički instrumenti i profesionalni audio segmenti bili profitabilni i potražnja u porastu, to je i dalje ispod nivoa uspjeha koji smo imali prije nekoliko godina”, naveo je on.
Ipak, Nashville Post navodi da im njhovi izvori kažu da se kompanija suočava sa slabim izgledima za refinansiranje. Kevin Kesidi (Kevin Cassidy), viši kreditni službenik iz Moody's Investors Service, izjavio je za Post da Juskevič može pregovarati o otkupu duga koji dolazi na naplatu, odustati od svog kapitala u zamjenu za plaćanje duga ili ići na stečajni sud.
“Ova godina je presudna i vrijeme im ističe, i to veoma brzo. Ako se ovo završi bankrotom, on će odustati od cijele kompanije”, rekao je Kesidi.
Preduzeće je i u postupku prodaje različitih nekretnina, iako se od njih ne očekuje da će donijeti sredstva potrebna za oporavak. Tačnije, ni približno.
Insajderi kažu da se kompanija, koju je osnovao Orvil Gibson (Orville Gibson) 1902. godine, već nekoliko godina bori za opstanak pod rukovodstvom Juskjeviča, koji se bavi drugim vrstama prihoda, uključujući i elektronske kompanije koje je Gibson kupio, dok je prodaja gitara pala u protekloj deceniji.

Ova borba možda predstavlja iznenađenje za one koji vide kako se Gibson gitare prodaju za šestocifrene iznose na sajtovima za instrumente. I zaista, Gibson Les Paul Standard iz 1960. godine bi mogao biti vaš ukoliko imate 595.000 dolara viška, ali tvorci vide malo materijalne koristi od prodaje korištenih predmeta, a njihovi novi modeli nisu bili baš toliko uspješni. Nasuprot tome, glavni konkurent Fender zadržao se iznad vode uvođenjem budžetskih oraničenja posljednjih godina, što je potez koji je Gibson tek nedavno prihvatio.
Kompanija Gibson je sinonim za rokenrol još od pedesetih godina prošlog vijeka, sa svojim modelima među kojima su najpopularniji Les Paul, SG, Firebird i nekoliko poluakustičnih linija. Koristio ih je praktično svaki slavni gitarista, od Čaka Berija (Chuck Berry) i B.B. Kinga, preko Džimija Pejdža (Jimmy Page), Erika Kleptona (Eric Clapton) i Boba Marlija (Bob Marley), pa sve do Sleša (Slash), Džonija Mara (Johnny Marr) i Gerija Klarka Džuniora (Gary Clarke Jr). Ipak, kako je rok muzika sve manje zastupljena u mejnstrimu, tako pada i prodaja gitara, koje čine najveći dio Gibsonovog posla.
“Neka vrsta restrukturisanja biće neophodna. Osnovna djelatnost je veoma stabilan i održiv posao. Ali, Gibosn očigledno ima problema sa finansijskim bilansom, kao i operativne probleme”, zaključio je Kesidi.
Naslovna fotografija: yakub88 / Shutterstock.com