Nije samo nama djelovalo da je 90. dodjela nagrada Američke filmske akademije bila smrtno dosadna. Štaviše, milioni ljubitelja filma su predosjetili da će tako biti, pa nisu uopšte ni pratili ovaj događaj, čime je oboren jedan neslavni rekord.
U pregledu podataka koje su objavile razne agencije za praćenje gledanosti, Variety je došao do zaključka da je posljednja dodjela bila najmanje gledana otkad se uručenje Oskara prati putem TV prenosa. Iako broj od 26,5 miliona gledalaca sa teritorije SAD zvuči impresivno, u stvari je za čak petinu manji od prošlogodišnje gledanosti.
Američki predsjednik Donald Tramp (Donald Trump) iskoristio je priliku da uzvrati holivudskim liberalima, koji su ga često pominjali u svojim govorima, pa je tvitovao kako je pad interesovanja posljedica nepostojanja pravih zvijezda “poput vašeg predsjednika”. Međutim, domaćin Oskara, komičar Džimi Kimel (Jimmy Kimmel), nije mu ostao dužan, najprije odgovorivši zahvalnicom “predsjedniku sa najmanjim rejtingom u istoriji”, a onda i posvetivši Trampu čitav dio svoje emisije.
I Oskari su se uklapili u vidljiv trend opšteg pada interesovanja za ceremonije dodjele nagrada. Ukoliko želi da zadrži prestiž svog najvažnijeg dešavanja u vremenima savremenih medija, Akademija će očigledno morati da razmisli o inovacijama.
Ne baš inovacijama kakve je na svojoj koži iskusila Frensis Mekdormand (Frances McDormand), dobitnica Oskara za najbolju žensku ulogu. Zvijezda filma “Tri bilborda ispred Ebinga, u Mizuriju“ (“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“) je vrlo kratko bila u posjedu svoje zlatne statue, jer joj je ona ukradena već na gala zabavi koja je uslijedila nakon ceremonije.
Srećom po Mekdormand, Aleks Berliner (Alex Berliner), zvanični fotograf zabave, dokazao je da ima oštro oko i za stvari koje ne traže upotrebu objektiva, te je primjetio lopova kako uzima zlaćani kipić. Zajedno sa svojim kolegama, sustigao ga je, te natjerao da vrati oteto. U sve se potom umiješalo obezbjeđenje, ali i sama Mekdormand, koja je, u svom stilu, tražila da kradljivca puste.
Tako je Teri Brajant (Terry Bryant), višestruko osuđivani kriminalac koji je stigao i da na svoj Facebook nalog postavi video krađe Oskara, odšetao sa mjesta svog zločina. No, lokalna policija je imala manje razumijevanja za njegov čin, pa je ubrzo završio iza rešetaka, pod optužbom za tešku krađu.
Osim u ovoj situaciji, Mekdormand je oskarovske večeri još najmanje jednom pokazala da je veliki čovjek, i to kada je držala svoj pobjednički govor. U duhu Time’s Up inicijative, ona je pozvala na jednakost u svijetu filma.
“Svi mi imamo priče da ispričamo i projekte koje treba finansirati. Ne pričajte o tome s nama večeras na zabavi, već nas pozovite u vašu kancelariju za nekoliko dana ili vi dođite u našu, kako god vam više odgovara, i mi ćemo vam reći sve o njima”, prenosi njene riječi Lola magazin.
Mekdormand je, takođe, pozvala svoje kolege da insistiraju na unošenju kaluzule raznovrsnosti u svoje ugovore (Inclusion Rider), kako bi se osigurala ravnopravna polna i rasna zastupljenost.
“Ustani, Meril, ako ti ustaneš, krenuće i ostale za tobom”, poručila je sa govornice, prije nego što je podigla Strip (Meryl Streep) i pola Dolbi teatra na noge.
Naslovna fotografija: Fox Searchlight