Trideset novih anime filmova i serijala najavio je Netliks za ovu godinu. Dio njihovog budžeta od 8 milijardi dolara (!) izdvojen je za produkciju anime sadržaja. Osim standardne distribucije dobro poznatih anime naslova, Netfliks ima sve ozbiljniju produkciju originalnih sadržaja. Pogledao sam prve iz njihove ponude i moram vam priznati da nisu uopšte loši. Neke stare japanske priče su dobile nove živote zahvaljujući ovom poduhvatu.
„Kastelvanija“ (Castlevania) je mini anime serija zasnovana po istoimenom serijalu japanskih video igara. Iako je Konami, izdavač legendarnih video igara dopustio da mu mnogi serijali propadnu, drago mi je vidjeti da bar licenciraju svoje franšize. U multimediji žive i dalje. Mini serijal me iznenadio kvalitetom sadržaja. Moram vam priznati da sam ponajviše bio privučen ovom naslovu zato što je Voren Elis (Warren Ellis) scenarista „Kastelvanije“. Kultni britanski strip pisac je odradio solidan posao pri adaptaciji ovog materijala. Dobro znamo koliko je to težak posao, jer nikada nismo dobili film zasnovan na video igri koji je valjao nečemu. U ovoj anime seriji možemo vidjeti zaljubljenog Drakulu. Elis pokazuje otvoreni prezir prema organizovanoj religiji. Katolička crkva u „Kastelvaniji“ je prikazana gore od Drakule samog. Ne bih da vam prepričavam, samo su četiri epizode u pitanju. Ne zahtijeva previše vašeg vremena, a dobra je zabava u pitanju.

A sada prava zvijezda ove sedmice: „Devilman: Crybaby“. Devilmen je kultna manga, stara preko četrdeset godina i Netfliksov slijedeći izbor za adaptaciju. Moderna verzija nije ništa manje kontroverzna od svog starijeg rođaka. Od kada se anime pojavio početkom ove godine ljudi ne mogu da prestanu pričati o njemu. Po nekima je već proglašen za najbolji anime godine, dok drugi nisu toliko velikodušni. Red je da spomenem da je originalna manga inspirisala remek djela poput „Berserka“ i „Neon Genesis Evengeliona“. Nakon svih tih godina da li je ova priča i dalje tako efektna?
Devilmen je napad na čula. Stil doveden do fetišizma. Morate biti impresionirani ovim neonskim satanizmom. Ako imate želudca da gledate hiper nasilne sadržaje sa puno grafičkih seksualnih scena. Da li sam spomenuo da je namijenjen odraslim gledaocima? Sakrijte svoju djecu i prepustite se hedonizmu. Neumjerenost u grafičkom nasilju je pravi opis. Od prve polovine sezone koja je napaljena tinejdžerska drama do antiratnog spektakla, anime nije dosadan sekunde. Tjelesni horor mi nikada nije bio prvi izbor, ali serijal ga koristi sa svrhom.

Od anatomije likova do sint vejv (synthwave) muzičke pratnje sve je dizajnirano da naglasi seksualnost. Scene orgija nikoga neće ostaviti ravnodušnim, posebno kada se pojave demoni i rijeke krvi uslijede. Moderna verzija Devilmena dobro koristi svoj seting, tako da su društvene mreže važan dio ove priče. Čovječanstvo je i dalje svoj najgori neprijatelj. Svi putevi vode do Apokalipse. U ovim završnim momentima primjetne su sličnosti sa „Neon Genesis Evangelionom“. Religijska simbolika iskorištena za neke nove priče. Samo što moram priznati da mi je Devilmen bio šokantniji. Zanima me šta vi mislite?
Ako želite pogledati nešto, ne pretjerano veselo, bez previše vjere u čovječanstvo, Devilmen je pravi izbor za ovaj vikend. Ako možemo suditi po ova dva primjera, Netfliks ima zagarantovanu poziciju na anime tržištu. Njihov model distribucije garantuje odsustvo bilo kakve cenzure, tako da slobodno možemo svašta očekivati od ovog izdavača. A ozbiljnijeg sadržaja za odraslu publiku uvijek treba.
Kakvi su vaši utisci?
Naslovna fotografija: Netflix