Jedan od najvećih trikova kinematografije jeste da učini da nemoguće izgleda moguće, te da to sve djeluje nenaporno i gotovo slučajno, kao magijom izvedeno.
Međutim, prosječni gledalac ne zna gotovo ništa o odricanjima i poteškoćama koje podrazumijeva produkcija jednog filma.
Bilo da se radi o visokobudžetnom ostvarenju poput “Gospodara prstenova” (“Lord of the Rings”) ili malim, nezavisnim igranim filmovima kao što je “Eni Hol” (“Annie Hall”), priča o tome kako je ideja putovala od scenarija, preko snimanja, pa sve do filmskog platna obično ostaje misterija. S vremena na vrijeme, proces stvaranja bude toliko težak ili je jednostavno kreiran negativan publicitet koji je zasjenio samo djelo.
Ovih 10 filmova koje je odabrao sajt Taste of Cinema imaju upravo to zajedničko, a nekoliko njih se našlo i na listi filmova čije je snimanje bilo pravi pakao. Neki su nesumnjivo klasici kojima je bilo suđeno da izdrže test vremena i žive zauvijek. Drugi su nepravedno oklevetani i zbog toga bili primorani da se nose sa lošim kritikama i neuspjehom u bioskopima, da bi naposlijetku postali kultni klasici i doživjeli reevaluaciju svoje vrijednosti. A treći, na sreću ili žalost, nikada nisu uspjeli da izađu iz sjene kontroverznih produkcijskih procesa.
“Čarobnjak iz Oza” (“The Wizard of Oz”, 1939)
Malo je filmova koji su toliko poznati i toliko voljeni kao što je to “Čarobnjak iz Oza”. Zbog ovoga je još veće iznenađenje što je toliko negativnih i tragičnih detalja koji su se desili tokom stvaranja filma ostalo nepoznato široj javnosti.
Prvobitno je za režiju bio zadužen Norman Taurog, njega je zamijenio Ričard Torp (Richard Thorpe), koji smijenjen nakon dvije sedmice snimanja. U tom periodu snimljeni su jedini kadrovi sa Badijem Ebzenom (Buddy Ebsen) u ulozi Limenog. Ebzen je imao ozbiljnu alergijsku reakciju na aluminijski prah koji su koristili za šminku, te je ubrzanim postupkom zamijenjen Džekom Hejlijem (Jack Haley), koji je vjerovao da je Badi jednostavno otpušten.
Budući da je Ričard previše ubrzao produkciju, zamijenjen je Džordžom Kukorom (George Cukor), koji je opet imao svoje ideje za film, od kojih jedna bila da Džudi Garland (Judy Garland) skine plavu periku, koju su joj rekli da nosi, te bude svoja.
Međutim, ubrzo je i Džordž smijenjen, i na njegovo mjesto je došao Viktor Fleming (Victor Fleming), koji je naposlijetku primio i Oskara za režiju ovog ostvarenja, iako je režirao film po Džordžovim idejama.
Iako su se stvari bolje odvijale pod njegovim vođstvom, nije sve išlo kako treba. Margaret Hamilton, koja je igrala Zlu vješticu Zapada, zadobila je ozbiljne opekotine tokom snimanja jedne od scena.
Nakon svega toga i Viktor je napustio projekat, da bi bio zamijenjen Kingom Vidorom, kome je povjeren sami početak filma, uključujući i najpoznatiju muzičku sekvencu “Over the Rainbow”.
Naslovna fotografija: YouTube screenshot