Red Hot Chilli Peppers su uvijek znali kako da svoje fank i hip hop aspiracije ugrade u svoj alter rok izraz i naprave idealan balans između ovih žanrova, pritom zvučeći uvijek originalno i svježe, pa samim tim i prepoznatljivo.
Tu se negdje vjerovatno krije i “formula” pomoću koje slavni Pepersi ređaju hitove svih ovih godina. Na tu temu ćemo pričati danas, preciznije o jednoj o njihovih najpoznatijih kompozicija (a nije “Under the Bridge” ili “Californication”).
“Snow (Hey Oh)” je pjesma sa njihovog devetog, dvostrukog albuma “Stadium Arcadium”, nalazi se na tzv. “Jupiter” strani albuma, i to ispisana ovako – Snow ((Hey Oh)).
Pojavila se kao singl 20. novembra 2006. godine, nakon singla “Tell Me Baby”. “Snow (Hey Oh)” je postala trenutni hit i dostigla broj jedan na Billboard Modern Rock listi, a zadržala je ovo mjesto tokom pet nedjelja. Takođe, bila je 11. pjesma benda Red Hot Chili Peppers koja je dosegla vrhove lista, za razliku od bilo kojeg drugog benda ili umjetnika, i ovaj rekord još uvijek stoji neoboren.
Da li je ovo zaista pjesma o lošim navikama…?
Entoni Kidis (Anthony Kiedis), pjevač grupe, kazao je da pjesma govori o preživljavanju, i to kada odlučite početi ponovo, od same nule: “I've made a mess of everything, but I have a blank slate – a canvas of snow – and I get to start over”.
Naravno, postoji više verzija onoga šta bi priča iza pjesme sve mogla značiti. Prema nekima, numera govori o (tada) dvije omiljene droge Entonija Kidisa, tj. kokainu i China White heroinu. Pošto su obje ove droge praškaste i bijele, pa asociraju na snijeg, ovo bi moglo biti ono o čemu pjevač govori, smatraju zagovornici ove teorije.

Po njima, i drugi dijelovi teksta bi takođe mogli ukazivati na sličnu stvar, dok Entoni pjeva “So white as snow… Privately divided by the world so undecided”, gdje bi stihovi mogli značiti pravljenje linija prije ušmrkavanja. Štaviše, kada pjeva “The more I see, the less I know, the more I'd like to let it go”, to možda može značiti da što više koristi ove droge, to manje ima saznanja o onome što se dešava oko njega, istovremeno znajući da ne treba da se prepušta ovakvim navikama i da ih se treba riješiti.
…ili možda samo o prevazilaženju neuspjeha?
Iako mnogi povezuju tekst sa drogama i zavisnosti od njih, pjesma bi ipak mogla imati dublje značenje. Kada Entoni pjeva “The more I see, the less I know”, to bi se moglo odnositi na različita shvatanja o stvarima koje dolaze u životu i da te stvari nisu onakve kakve su izgledale u početku. Takođe, stih “Deep beneath the cover where it's all white as snow” može značiti da stvari u početku izgledaju bijele i jasne na površini, ali da duboko ispod nisu, već da su prije ružne i daleko od jednostavnog.
Još jedan aspekt pjesme (vrlo vjerovatniji) može se odnositi na putovanje kroz život, a kako se on razvija, tako nailazite na različite prepreke i trpite neuspjehe. Čak i nakon što ne uspijete nešto nekoliko puta, počinjete iznova, premda je veoma teško odustati od načina koji ste odabrali da izađete na kraj sa životom, a za koji ste do tada mislili da je ispravan i kako ste uopšte do tada drugačije doživljavali stvari.
Video-spot prepun pozitivih vibracija
Toni Kej (Tony Kaye), reditelj spota za “Dani California”, još jednu pjesma sa spomenutog albuma, rekao je novinarima da će režirati video za “Snow (Hey Oh)”. Međutim, ispostavilo se da neće biti baš tako. Umjesto njega, video je režirao Nik Vikam (Nick Wickham), koji je snimao bend u Continental Airlines areni u Nju Džersiju 17. i 18. oktobra 2006. godine. Na video-snimku su prikazani i fanovi kako čekaju u redovima i na parkingu, a koji su se okupili kako bi pogledali bend uživo.
Prvi dio videa je snimljen u crno-bijeloj tehnici, a kroz video su suptilno provučene pozitivne vibracija. Fanovi, ali i ljudi koji iza scene koji omogućavaju da se desi koncert, ali su obično ignorisani (kao i njihovi poslovi), prikazani su na spotu kao srećni ljudi, koji su se okupili zbog samo jednog cilja – da čuju bend uživo.
Pjesma “Snow (Hey Oh)” jedna je od najizvođenijh pjesma, u poređenju sa drugim pjesmama sa albuma “Stadium Arcadium”. Pjesma je izvođena uživo više od 250 puta od njenog objavljivanja 2006. godine i još uvijek je dio set liste benda.
Najranija živa verzija je ona iz 2006, kada ju je bend izveo tokom nastupa na Top of the Pops.
Tehikalije i ostale sitnice
Gitarista Džon Frušante (John Frusciante) je za snimanje izdanja “Stadium Arcadium” koristio svoj Fender Stratocaster iz 1962. godine. Ovu gitaru je dobio od Kidisa kada se 1998. godine vratio u Red Hot Chili Peppers. Gitara ima trobojnu sunburst završnu obradu, tijelo od ružinog drveta i tri pojedinačna pikapa (nejasno je da li su Seymour Duncan SSL-1s ili standardni Fender Strat).
Basista Fli (Flea) je koristio Fender Jazz Bass za kompletan “Stadium Arcadium”.
Naslovna fotografija: Sterling Munksgard / Shutterstock.com