Fotografija, baš poput života, nije crno-bijela.
Pa opet, postoje tolika pravila i uvriježeni stavovi koje, čini se, podjednako slijepo prihvataju i amateri i iskusni fotografi. Većina ih je nekad povjerovala u jedan ili više mitova o fotografiji, posebno u ranim danima bavljenja ovom umjetnošću, kada posvećeno pratiš svaki savjet koji ti da neko (naizgled) iskusniji.
Od opreme koju moraš da posjeduješ do sadržaja koji mora da se nađe na tvojoj web stranici, blog Wix Photography odabrao je 10 najčešćih pogrešnih shvatanja na koje padaju ljubitelji dobre fotke kako bi bacio novo svjetlo na njih i ispitao koliko su zaista istiniti.
Biti fotograf je tako lako
Napraviti fotografiju je lako, ali biti fotograf sigurno nije. Svako može da pritisne dugme, ali hvatanje istinski impresionirajućih kadrova zahtjeva prilično mnogo iskustva, vještine i posvećenosti. Kompleksnost fotografije je možda nešto što samo fotografi shvataju, jer njeni izazovi obično prođu neopaženo kod neistreniranog oka.
A da ne pričamo tek o tome koliko je teško započeti fotografski posao! Kao da je svako uvjeren kako živiš od toga što napraviš par fotki vikendom, bez i razmišljanja o svim menadžerskim vještinama, marketinškim naporima i časovima sređivanja fotografija koji stoje iza toga.

Vrhunske fotografije zahtjevaju skupu opremu
Kao što te kupovina skupocjenog klavira neće učiniti dobrim muzičarem, bacanje hrpe novca na skup aparat neće te pretvoriti u dobrog fotografa. Kako je rekao Ansel Adams: “Najvažnija komponenta kamere je 12 inča iza nje“. I dok profesionalna oprema omogućuje veću fleksibilnost i konzistentnije rezultate, što može da pomogne pri lakšem dobijanju angažmana, na kraju ipak sve zavisi od vještine i znanja fotografa.
Stoga, prije nego što potrošiš hiljade novčanih jedinica na fensi aparate ili objektive, izvuci maksimum iz opreme koju posjeduješ. Savladaj svaku njenu funkciju i opciju i investiraj u širenje svog obrazovanja. Ne moraš da gledaš daleko kako bi vidio bezbroj loših fotografija napravljenih vrlo skupom opremom ili zadivljujuće kadrove uhvaćene smartfonom. Na kraju krajeva, ovaj mit su razbili i neki praktični (a zabavni) eksperimenti.
Napravi koliko god možeš fotografija
Zvana i “spray and pray“ (“pookidaj i pomoli se“), ova tehnika pretpostavlja da će pravljenje hilada konsekutivnih fotografija uvećati šansu da dobiješ onu jednu koja se izdvaja. To može da zvuči kao dobra ideja, ali u stvarnosti obično dovede do manje zanimljivih fotki i mnogo više rada na njihovom sređivanju.
Ograniči se na određen broj fotografija dnevno, kao da u stvari snimaš film. Pažljivo razmatranje svake ekspozicije dovešće do mnogo boljih kadrova i, naravno, uzeti manje vremena za pregledanje i obradu.

Treba ti ogroman portfolio
Možeš pasti u iskušenje da aplouduješ stotine fotki dnevno na svoju web stranicu kako bi klijenti vidjeli sve što radiš, ali kad je u pitanju predstavljanje sopstvenog rada, biraj kvalitet prije kvantiteta. Selektuj samo najbolje radove iz stila ili žanra kojim želiš da se baviš. Konkretno – ne pravi galeriju novorođenčadi ako si želiš da te angažuju isključivo kao sportskog fotografa, bez obzira na to koliko su te bebe slatke.
Klijenti ne žele da skroluju kroz desetine pejzaža ili portreta – oni žele samo da vide šta si sposoban da uradiš. Ako imaš bogat portfolio, podijeli svoje fotografije na društvene mreže i linkuj te kanale na svoju stranicu kako bi posjetioci mogli da odu tamo ukoliko žele da vide više tvojih radova.
Manual je najbolji mod rada
“Nisi pravi fotograf ako ne koristiš manual (ručni) mod rada!” Jesi li čuo to nekad prije? Evo u čemu je stvar – definitivno bi trebalo da naučiš kako da fotografišeš u manual modu. To je dio savladavanja upotrebe opreme i drastično će povećati tvoje tehničke vještine. To, međutim, ne znači da treba da zalijepiš dugmiće svog aparata za ovaj mod kako bi izbjegao korišćenje drugih podešavanja.
Svaka scena ili subjekt dolaze sa specifičnim zahtjevima, a to ponekad uključuje brze odgovore na uslove koji se ubrzano mijenjaju. Ne oklijevaj da iskoristiš podešavanja blende ili zatvarača ako razvoj događaja to zahtjeva, jer se najbolji mod bira shodno svakoj situaciji.
Naslovna fotografija: Shutterstock.com