Sve je završeno u rekordnom roku. Za samo 30 dana, više od 120 ljudi, predvođenih 32-godišnjim čileanskim umjetnikom Dasikom Fernandezom (Dasic Fernández), potpuno su transformisali jednu od najzakrčenijih i najpoznatijih ulica u centru čileanske prestonice. Danas, ulica Bandera, pored vladine palate i glavnog gradskog trga, predstavlja raznobojno šetalište zahvaljujući urbanoj intervenciji, koja jedinstvena u Latinskoj Americi, piše CityLab Latino.
Lokalne vlasti su pokušale da nešto učine sa spomenutih 365 metara, što je dio ulice Bandera, nakon što je ona zatvorena za saobraćaj (kako za vozila, tako za pješake) zbog izgradnje metroa u Santijagu. Tako je Fernandez, koji živi u Njujorku, udružio snage sa arhitektom Huanom Karlosom Lopezom (Juan Carlos López), a oni su za samo tri dana su napravili prijedlog kojim će uticati na gradonačelnika: ideja je bila da se Bandera pretvori u primjer taktičkog urbanizma, koji spaja umjetnost i arhitekturu, a što bi predstavljalo presedan i primjer kako se obje discipline mogu uspješno iskombinovati u urbanim prostorima.
Projekat je dobio ime Paseo Bandera, i trebalo je samo tri mjeseca da se materijalizuje od koncepta do realizacije. Ulica, koja je sada pješačka, otvorena je za javnost krajem prošle godine, neposredno nakon posljednjih predsjedničkih izbora u Čileu.

“Ideja je bila da se ulica pretvori u pješačku zonu, doda malo zelene površine, nešto boja i elemenata, poput klupa. Nije bilo nikakvih zahtjeva od strane opštine. Čuli smo šta žele, a istina je da smo mislili da ima ogroman potencijal”, rekao je Fernandez, koji je počeo slikati u 14. godini.
Prijedlog je bio vizuelno inovativan, ali je bio i privlačan sa komercijalnog stanovišta: opština Santijago nije morala da izvadi novac iz džepa. Cio projekat je finansiran, u osnovi, putem različitih brendova koji su plaćali kako bi se njihovi logotipi vidjeli na Banderi, kojom svakodnevno prolazi na desetine hiljada ljudi. Sa novcem ovih privatnih kompanija, Fernandez je mogao zatvoriti prostor za automobile i autobuse, kupiti materijale i platiti troškove transformacije, oslikavanja i intervencija u ulici Bandera. Prema riječima umjetnika, ukupni troškovi projekta nisu premašili 550.000 dolara.
Mural, oslikan na asfaltu, ima približnu površinu od oko 3.300 kvadratnih metara, a proteže se kroz skoro četiri bloka. Ima tri sekcije: prva je inspirisana predšpanskom istorijom Čilea, i počinje na raskrsnici između ulica Kompanija i Bandera, gdje se nalazi Muzej predkolumbovske umjetnosti; druga odražava trenutnu raznolikost države, izazvanu imigracionim i kulturnim promjenama; a treća, između ulica Moneda i Agustinas, pokušava da predstavi budućnost kroz modernije ulične elemente i jače boje.

“Napravili smo tim od 20 lokalnih i latinoameričkih muralista, koji su oslikali svaki blok za osam ili deset sati. Postojala je cijela koordinacija. To je bila prava vizuelna koreografija”, rekao je Fernandez.
Međutim, budućnost ove intervencije nije sigurna. Krajem ove godine glavni grad Čilea će morati da donese odluku: da li će Bandera ponovo postati otvorena za automobile i javni prevoz, ili će trajno biti za pješake. Ulica će biti kakva jeste do kraja avgusta, približnog datuma inauguracije nove linije Santijago metroa, koji prolazi tačno ispod Bandere.
Odluka nije u rukama opštine, već zavisi od ministra saobraćaja Čilea, koji je već ukazao na to da se ulica mora ponovo otvoriti za javni prevoz. Međutim, Felipe Alessandri (Felipe Alesandri), gradonačelnik Santijaga, zagovara da Bandera ostane isključivo pješačka zona i kulturni prostor.
“Da je samo do mene, ovakva bi ostala zauvijek”, rekao je Alesandri za čileanske novine El Mercurio.
Ovo nije prvi put da je glavni grad Čilea uspješno eksperimentisao sa taktičkim urbanizmom. Grupe građana su 2011. godine počele da se zalažu za kreiranje biciklističke staze na jednoj strani rijeke Mapočo, kičme Santijaga koja prolazi kroz 16 gradskih opština i dijeli grad na dvije velike zone, sjever i jug. Projekat poznat pod nazivom Mapocho Pedaleable, staza za bicikle od nekih pet kilometra – odobrena je prošle godine i trebalo bi da bude funkcionalna do 2019. godine.
Još jedna inicijativa su tzv. “džepni trgovi”, realizovana u 2016. od strane vlasti metropole. Ova urbana taktika dozvoljava da se nenaseljeni prostori – uglavnom u središtu grada – obnavljaju kao trgovi i pijace sa svim pratećim elementima, kafićima, zelenim površinama i prostorom za odmor. Santijago već ima 11 ovih prostora, a ideja se proširila i na druge gradove u Čileu.
Iako Fernandez kaže da je naviknut na to da su njegovi radovi privremeni ili reverzibilni, on se nada da će ulica Bandera ostati pješačka, ne samo zato što predstavlja presedan u regionu, već zato što vjeruje da takvi prostori stvaraju osjećaj pripadnosti gradu.
“Teško je oduzeti ovu intervenciju, ovu revitalizaciju, ovo vizuelno osvježenje od stanovništva. Vjerujem da ovo predstavlja presedan. Pojaviće se još ovakvih projekata u regionu. Sigurni smo u to”, zaključio je on.
Naslovna fotografija: YouTube screenshot