Iza svakog odličnog rep albuma – ili bolje rečeno, ispred njega – nalazi se odličan omot. Dizajn koji je u stanju da uhvati zvuk, osjećaj i poruku hip-hopa.
A koji je onda najmoćniji omot hip-hop albuma svih vremena? Ovo pitanje postavio je NME i uputio se za skrivenim značenjima i pričama iza 18 slavnih izdanja.
U nastavku ćete naći neke od najomiljenih omota repera kao što su Dre, Outkast, Wu-Tang i mnogi drugi, a iza kojih stoje fascinantna značenja i porijeklo. A sada, kako bi Beastie Boys rekli: “Č-č-č-č-ček it aut!”
Outkast, “Stankonia”
Klasik tandema iz Atlante bio je tiho subverzivan, kako o po omotu albuma, tako i po zvuku. Baš kao što su ispod svih kaleidoskopskih zvukova i SF bombastičnih linija u pjesmama bile skrivene poruke o američkom ratu za naftu, omot uključuje crno-bijelu američku zastavu. Duo je još uvijek ima, a visi u njihovom studiju u Atlanti, gdje pokriva cijeli jedan zid.
Madvillain, “Madvillaini”
Ovaj opaki monohromatski portret na kojem je prikazan MF Doom sa njegovom poznatom maskom, bio je ideja umjetničkog direktora Džefa Dženka (Jeff Jank), a inspirisan je grotesknim licem koje se nalazi na omotu albuma “In the Court of the Crimson King”, grupe King Crimson i – iznenađujuće – Madoninim (Madonna) istoimenim debijem. Kao i njen LP, i ovaj ima neobični narandžasti detalj.
Nas, “Illmatic”
Nas nikada nije priznao očigledan uticaj koji stoji iza ovog omota, a to je naslovnica albuma “A Child is Born” grupe Howard Hanger Trio. Međutim, značenje zamišljenog lica na omotu, starinskoj fotografiji koja predstavlja sedmogodišnjeg Nasa u Kvinsu u kojem je odrastao, savršeno je usklađeno sa porukom albuma o tome kako se lako gubi nevinost u zapostavljenim betonskim džunglama Njujorka.
Kanye West, “…Twisted Fantasy”
Umjetnik Džordž Kondo (George Condo) je obezbijedio Vestu (Kanye West) omot koji je naširoko cenzurisan i zabranjivan od strane brojnih američkih maloprodajnih objekata – zbog golotinje.
“Stvarno ne razmišljam o Volmartu kad pravim muziku ili omote!”, kazao je Kanje.
Smatra se da slika provocira strah konzervativne Amerike od međurasnih odnosa.
Beastie Boys, “Paul's Boutique”
Neupadljiva njujorška prodavnica ušla je u istoriju hip-hopa jednog jutra 1989. godine, kada je fotograf Džeremi Šatan (Jeremy Shatan) snimio za omot drugog albuma slavnog trija. Znak je bio postavljen posebno za omot, pored prodavnice Lee's Sportswear, a sada se na toj raskrsnici nalazi mural grupe Beastie Boys, koji su napravili fanovi.
Wu-Tang Clan, “…36 Chambers”
Kada je došlo vrijeme za fotografisanje za omot njihovog debija, na okupu nisu bili svi članovi Wu-Tang Clan ekipe, pa je tako fotograf Danijel Hestings (Daniel Hastings) predložio da momci stave maske i kapuljače, koje su nosili na nastupima. Dobijena slika dodatno je pojačala njihovu intrigantnost. A tek napuštena crkva u kojoj je bio foto-set?
“Ne možete da iznajmite to mjesto za manje od 5.000 dolara”, kaže Hestings.