Bez obzira na vremenske uslove ili godišnje doba, negdje na svijetu se odvija muzički festival.
Jedan dio posjetilaca je svakako svjestan uticaja festivala na životnu sredinu, kao što su to i mnogi organizatori, zbog čega se sve više vidi iskorak ka čistijim i eco-friendly događajima širom svijeta.
Zato muzički festivali, pored dobre zabave, imaju da pruže i nešto posebno, a njihovi kreatori su se potrudili da podignu svijest posjetilaca kada je u pitanju zaštita životne sredine, što neki od njih to stavljaju u program čak i kao centralni događaj, dok vama, kao posjetiocima, ostaje samo da se vrhunski provedete i ne ostavljate tragove koji će narušiti okruženje.
Širom svijeta, festivali, i veliki i mali, sve su više svjesni ekološkog potpisa koji ostavljaju, a ovo su samo neki od njih.

Glastonbury – Ujedinjeno Kraljevstvo
Najveći svjetski festival na zelenoj površini privuče oko 175.000 posjetilaca svake godine, pa nije ni čudo što želi promovisati ekološka rješenje. Na ovom festivalu stvari se rade drugačije, jer festival pokreće nova i nepopularna pitanja o našem okruženju.
Pored toga što dovodi najpoznatije muzičare i umjetnike, Glastonbury mijenja mentalitet ljudi tako što im pruža priliku da “otvore oči” pred ovim pitanjima. Njihova lista zelenih politika i strategija je impresivna, a 2017. godine se festival udružio sa organizacijama Oxfam, Greenpeace i WaterAid, u sklopu njihove inicijative “Worthy Causes”.
Treba spomenuti i to da festival pravi pauzu svakih sedam godina kako bi se zemlji omogućio oporavak, a upravo 2018. je godina koju nazivaju “praznom” godinom. Da, sljedeći festival će se održati tek 2019.

EDP Cool Jazz – Portugal
EDP Cool Jazz se održava samo nekoliko minuta izvan Lisabona, dovodeći najveće globalne džez, fank, soul, rok i pop senzacije. Sa EDP-om kao sponzorom i jedni od najvećih elektroenergetskih operatera u Evropi, igra ključnu ulogu kada je u pitanju reputacija i misija EDP Cool Jazz festivala tako što se bavi neutralizacijom uticaja ugljenika na zdravlje.
The Zero Waste Movement radi upravo to što mu ime kaže – trudi da se da otpad ne postoji. Hrana koja ostane neposlužena, na kraju se donira siromašnim porodicama i dok kompanija reCUP šalje čaše koje se nakon reciklaže ponovo pretvaraju u iste te čaše.

POHODA Festival – Slovačka
Ovaj festival se zalaže za slobodu i kulturne razlike, bacajući istovremeno svjetlo na važnost čuvanja Zemlje čistom. Partnerstvo sa lokalnim snabdevačem energije sa kojim je stvorena mobilna solarna elektrana samo je jedan od mnogih razloga zbog kojih je POHODA osvojio nagradu Green Excellence za 2017. godinu.
Festival se takođe udružio sa nacionalnom željeznicom, kako bi obezbijedio posebne festivalske vozove, autobuse, kao i bicikle za osoblje na licu mjesta.

Northside Festival – Danska
Northside je debitovao 2010. godine i od početka je jedna od njegovih mnogih misija bila da podrži tzv. zelenu i održivu kulturu. Većina festivala je izgrađena od drveta, nema parking za automobile, što prisiljava posjetioce da hodaju, voze bicikl ili koriste javni prevoz, a sva hrana i napici su organski i lokalni.
Sada, kada je Northside postao 100% organski festival, postoje veliki planovi da postane i festivala bez otpada.

Demofest – Bosna i Hercegovina
Banjalučki festival je, pored stalnih ekoloških akcija, prošle godine odlučio da pruži šansu mladim umjetnicima da pokažu svoj talenat kroz zanimljive instalacije, od kojih su najbolje i nagrađene, kroz koje je aktuelizovao pitanje zaštite životne sredine i promovisao ekološki odgovorno ponašanje.
Konkurs je u skladu sa temom nosio naziv “Čista umjetnost” i samo je jedna od društveno odgovornih kampanja najvećeg festivala demo bendova u ovom dijelu Evrope. Takođe, uz podršku Fonda za zaštitu životne sredine i engergetsku efikasnost RS, tokom trajanja festivala prikupljan je plastični otpad, koji je potom recikliran, u namjeri da se zaštiti životna sredine te promovišu ekološki prihvatljive navike.
Tekst je nastao u saradnji sa kompanijom Euro Beta.
Naslovna fotografija: Denis Vostrikov / Shutterstock.com