Kompanija Gibson, iza koje stoji istoimeni kultni gitarski brend, koji proizvodi slavne Les Paul i SG modele, omiljene instrumente gitarista kao što su Džimi Pejdž (Jimmy Page), Sleš (Slash), Karlos Santana (Carlos Santana) i mnogi drugi, podnijela je zahtjev za proglašenje stečaja.
Gibson je osnovan prije više od 100 godina u američkoj državi Mičigen i prodaje više od 170.000 gitara godišnje u više od 80 zemalja.
Ipak, izgleda da to nije bilo dovoljno.
Naime, nakon što su se u februaru pojavili izvještaji o problemima u poslovanju, kompanija Gibson Brands Inc je podnijela zahtjev za zaštitu od bankrota – sa zajmodavcima koji su preuzeli kontrolu nad kompanijom. Počeo je proces likvidacije, kako bi se riješili problemi sa dugovima i borbom sa odjelom za “inovacije”, koji se bavi kućnom elektronikom kao što su slušalice i zvučnici. Iz kompanije se nadaju da će ove mjere pomoći da posao sa gitarama ponovo postane profitabilan.
“Odluka da se ponovo fokusiramo na našu osnovnu djelatnost, muzičke instrumente, u kombinaciji sa značajnom podrškom svojih povjerilaca, vjerujemo da će osigurati dugoročnu stabilnost i zdravu finansijsku situaciju kompanije. Kada je u pitanju proizvodnja gitara, naziv brenda i reputacija kompanije su narušeni, ali ne i mrtvi na bilo koji način, a kompanija je veoma sposobna za ponovo oživljavanje”, rekao je Henri Juskjevič (Henry Juszkiewicz), predsjednik i izvršni direktor kompanije Gibson.
Podsjetimo, Nashville Post je u februaru izvjestio da je kompanija, čiji godišnji prihodi iznose više od milijardu dolara, manje od šest mjeseci od naplate duga od 375 miliona dolara. Tome se dodaje još 145 miliona dolara u bankarskim kreditima, koji će biti naplaćeni odmah, ukoliko se prvi dug iz 2013. godine ne refinansira do 23. jula.
Kompanija Gibson se zatim oglasila saopštenjem, nekoliko dana nakon što je Nashville Post objavio izvještaj, u kojem piše da je “ispunila sve trenutne obaveze prema vlasnicima obveznica, da je u postupku dogovaranja novih kreditnih sredstava u zamjenu za obveznice i u potpunosti očekuje da obveznice budu refinansirane u redovnom poslovanju”.
Naslovna fotografija: yakub88 / Shutterstock.com