U našem kolektivnom sjećanju postoji posebno mjesto za nezaboravne TV porodice, poput one Sopranove.
Jedna od tih posebnih porodica sa malih ekrana je dinastija Blut i njihova tragikomična priča “Arrested Development”. Ova humoristična serija se od samog početka prikazivanja razlikovala od ostatka svoje sitcom konkurencije. Ma koliko bila voljena od strane kritičara i ostrašćenih obožavalaca, loša gledanost joj je vrlo brzo presudila. Samo tri sezone od 2003. do 2006. nisu bile dovoljne.
Deset godina poslije prvog pokazivanja, 2013. godine Netflix nam je omogućio ponovni susret sa omiljenom porodicom, u vidu nove, četvrte sezone. Bio je to presedan koji će pokazati da se voljena serija može vratiti i nakon par decenija ako ima vjerne gledatelje, kao što će primjeri “Tvin Piksa” (“Twin Peaks”) i “Rozen” (“Roseanne”) to naknadno potvrditi.
Internet je konstantno preplavljen špekulacijama o novim epizodama (nešto poput Bosonoga.com i entuzijazma za informacijama o novom albumu grupe Tool). Toliko sam puta u zadnjih par godina pročitao članak na netu koji je najavljivao novu sezonu, da sam prestao uopšte obraćati pažnju. Zamislite moje iznenađenje kada sam čuo službene izjave od strane Netflixa.
Najavljeno je ponovno, “remix” izdanje četvrte sezone, sa novom strukturom epizoda i novom naracijom. Retrospektivna struktura epizoda se nije svidjela nekima kada je prvi put sezona bila objavljena, prije pet godina. Možda će im ovaj put iskustvo biti bolje. Ali, “remix” sezone koju smo već gledali nije razlog zašto smo ovdje danas.
Prava vijest je službena najava pete sezone. Ne samo što dobijamo nove epizode, gledaćemo ih do kraja ovog mjeseca.
Peta sezona će biti objavljena u dva dijela, čiju drugu polovinu možemo očekivati do kraja godine. Ali, zašto da uopšte gledate ovu seriju ako niste ranije to uradili? Vrhunska je tragikomedija kakvu rijetko možete sresti u današnjoj ponudi. Propast zapadne porodice je srž ove serije. Ako mislite da pretjerujem i da humoristična serija nije najsrećniji žanr za ozbiljnu temu poput ove, moram vas upoznati sa jednom od najzanimljivijih interpretacija.
Postoji teorija da je struktura ove serije zasnovana na jednom od najvećih klasika Dostojevskog (Фёдор Достое́вский), “Braći Karamazovima” (“Бра́тья Карама́зовы”). Takođe je u pitanju priča o propasti porodice, o patrijarhu i njegovim sinovima. Jedan od “dokaza” ove teorije je obrazovanje kreatora serije, Mičela Hervica (Mitchelle Hurwitz), koji je diplomirani teolog. Vjerovali ili ne u ovu teoriju, u svakom slučaju se radi o seriji koja je “pametnija” od prosječnog sitcoma. I užasno duhovita pri tom.
O kultnom statusu ove serije ne treba previše govoriti, dovoljan je primjer da imamo referencu na nju u novom Marvel-ovom spektaklu “Rat beskraja” (“Avengers: Infinity War”). Lično, nisam primjetio to “uskršnje jaje”, skrivenu pop kulturnu referencu, bez koje izgleda da današnji filmovi ne mogu. Ali, očekuju nas nove epizode, tako da ništa više nije važno.
Serija je tokom svih ovih godina bila pravi rasadnik komičnih glumaca. Možda primjer Majkla Sere (Michael Cera) nije najsrećniji, pošto mu je karijera u međuvremenu propala, ali nikada nećemo zaboraviti da je odrastao na setu ove serije.
Ne preostaje nam ništa drugo nego da čekamo. Ako smo mogli pet godina, ovih par dana ne predstavlja preveliki problem. Da li se vi radujete povratku omiljene disfunkcionalne porodice?
Naslovna fotografija: Netflix