Može li se adaptacija romana starog 65 godina činiti previše futurističkom?
Ovo je dilema koju nam predstavlja ovogodišnja verzija “Farenhajta 451” (“Fahrenheit 451”) koju nam donosi HBO.
Sa jedne strane, dobar dio svijeta koji nam predstavlja čini se previše poznatim, naročito onima koji su pročitali roman na kojem je baziran, a kojeg je napisao Rej Bradberi (Ray Bradbury) 1953. godine.
Osnovna priča je tu: Gaj Montag, kojeg igra Majkl B. Džordan (Michael B. Jordan), radi kao vatrogasac u distopijskoj budućnosti gdje vatrogasci ne gase požare, već ih pokreću. Sa svojim timom, na čelu sa kapetanom Bitijem, čiji lik tumači Majkl Šenon (Michael Shannon), ima zadatak da pronađe sve preostale knjige ili ostatke bilo kakve literature koja postoji u zemlji. Nakon pronalaska, zadatak im je da to sve spektakularno spale. Požari se prenose direktno građanima, koji gledaju i navijaju dok se uništava pisana riječ.
Gaj, naš protagonista, postaje skeptičan i nakon susreta sa ženom koja sakuplja knjige, a koji rezultira time da spali samu sebe, i počne da dovodi u pitanje čitav sistem. Uz asistenciju strastvene doušnice, koju igra Sofija Butela (Sofia Boutella), Gaj se okrene protiv svog odjela i čitave vlade u pokušaju da zaustavi brisanje istorije.
Mimo radnje, ova verzija koju je režirao i adaptirao Ramin Bahrani je dizajnirana da se čini odvojenon od svijeta u kojem živimo. Kreirano je nekoliko novih termina za red vladajućih, pripadnike otpora i njihov pokušaj da spasu svjetsku književnost i umjetnost. Sva moderna komunikacija se odvija preko nečega što se zove “the Nine”, gdje ljudi mogu gledati paljenje knjiga uživo i čitati knjige poput “Biblije” i “Mobi Dika” (“Moby Dick”), koje su pisane emotikonima.
Rezultat je “Farenhajt 451” pravljen za eru “Igara gladi” (“Hunger Games”). U svijetu savremenog filma, na distopiju se gleda skoro isključivo kao sadržaj prepun tehnologije. A ova čudna, izmišljena terminologija čini da taj svijet djeluje stranim, dok sličnu terminologiju možemo čuti u franšizama poput “Lavirint – Nemoguće bjekstvo” (“The Maze Runner”) ili “Drugačija” (“Divergent”).
Međutim, za razliku od tih ostvarenja, “Farenhajt” neuvjerljivo pokušava da poveže našu sadašnjost sa svojom budućnošću. Tako se spominje da su knjige postale manje popularne kada su svi prestali da čitaju, već su samo pregledali naslove. Drugim riječima, ovaj svijet nije tako daleko od našeg modernog vremena. Zašto onda kreirati distancu čudnom terminologijom?
Ovo se dešava i sa adaptacijom “Sluškinjine priče” (“The Handmaid's Tale”), ali oni tu distancu brišu flešbekovima u kojima se prikazuje kako je tačno Gilead preuzeo vlast. Jedino što čujemo u ovom ostvarenju su reference na Drugi građanski rat, u kojem je poginulo osam miliona ljudi. Detalji o tome kako je ono što nazivaju “ministarstvom” preuzelo vlast su izostavljeni.
Svijetla tačka ove TV adaptacije je Džordan, koji započne kao nadobudni zlikovac koji pali knjige, a završi kao čovjek sa svim svojim nesigurnostima i manama koje ga čine ranjivim. Između ove uloge i one u “Crnom Panteru” (“Black Panther”), glumac veoma brzo postaje najbolji izbor za igranje antiheroja kojeg ne možete nego da simpatišete.
Šenon je ovdje manje uticajan i nedovoljno čovječan kao Biti. Njegova uloga, osim protivljenja Gaju, jeste da prezentuje većinu izjava koje su za paljenje knjiga. Tokom jedne scene, on ističe da je sva rasistička literatura nestala sa paljenjem, za šta se čini da ostavi utisak na Gaja.
“Nismo rođeni jednaki i zato nas vatra mora učiniti jednakima” jedna je od rečenica koju Biti izgovori, a koja bi ostavila više utiska da nije izgovorena kao prijetnja.
Generalno govoreći, Šenon briljira kada nije najglasniji glumac u prostoriji. Ovdje je Majkl ipak glasan i ponosan, što remeti balans između likova koji bi trebalo da budu neka vrsta dueta. Manje vremena sa Bitijem bi ostavilo više vremena za sporedne likove koji na momente briljiraju, poput Kandi Alegzander (Khandi Alexander) u drugom dijelu filma.
Dovoljno je dobrog, naročito u izvođenju Džordana, da preporučimo “Farenhajt 451”, ali nije spektakl kakav biste očekivali od prestižne adaptacije velikog američkog romana.
“Farenhajt 451” možete pogledati u subotu, 26. maja, u 16.15 časova na kanalu HBO, u sklopu dodatnog paketa m:tel-ove IPTV usluge.
Naslovna fotografija: YouTube screenshot