Sujevjerje nije prvi pojam koji vezujemo uz umjetnike.
Kada su poznate ličnosti u pitanju, najsujevjerniji su vjerovatno sportisti, među kojima mnogi paze kojom nogom će najprije kročiti na teren, šapuću sebi uvijek iste riječi pred početak meča ili se baš mnogo zanimaju namiještanjem donjeg veša prije servisa.
No, daleko od toga da ni umjetnici nisu imali kompulsivne radnje za koje su bili uvjereni da im donose dobru ili barem od njih tjeraju lošu sreću. Magazin Artsy sastavio je prilično zabavnu listu ikona pop kulture koje su bile i sujevjernije od prosječnog učesnika Svjetskog fudbalskog prvenstva u Rusiji.
Pablo Pikaso (Pablo Picasso)
Slavni španski umjetnik Pablo Pikaso (1881-1973) nije bacao svoju staru odjeću, odsječenu kosu niti odsječene nokte, jer se bojao da će na taj način izgubiti „dijelove svoje esencije“.
Pikaso je, takođe, sakupljao Pikasa, pa je u vrijeme smrti posjedovao oko 50.000 sopstvenih djela, koja su se kretala od printova i crteža do pozorišnih setova.
Danas se on smatra jednim od najvećih i najuticajnijih umjetnika proteklog vijeka, čemu je možda doprinijelo upravo to što je odbijao da se oprosti i sa najmanjim dijelovima genijalnog sebe.
Čarls Dikens (Charles Dickens)
Engleski pisac, rođen 1812. a preminuo 1870. godine, sa sobom je uvijek nosio kompas i prilikom spavanja se okretao isključivo ka sjeveru. Dikens je vjerovao da ova praksa pospješuje njegovu kreativnost i umijeće pisanja.
Autor klasika poput romana “Velika očekivanja“ (“Great Expectations“), “Oliver Tvist“ (“Oliver Twist“) i “Dejvid Koperfild“ (“David Copperfield“) bio je i društveni kritičar, vođen snažnim unutrašnjim kompasom, što je bilo vidljivo iz njegovog literarnog seciranja društvenoekonomskog stanja tadašnje Engleske.
Za Dikensa se vezuje i još jedna zanimljiva priča, koja kaže da je on izumitelj riječi “dosada“.
Naslovna fotografija: Library of Congress / Paolo Monti – Servizio fotografico / Guillermo Kahlo / Wikimedia Commons