Kada je Tomas Edison (Thomas Edison) 1878. godine opisao svoj novi izum, fonograf koji pravi zvučne zapise na metalni cilindar prekriven voskom, neke od mogućih namjena koje je predložio bile su audio pisma ili bilo kakve audio bilješke, fonografske knjige koje bi koristili slijepi ili reprodukcija muzike. Međutim, iako se radi o vizionaru, ipak nije mogao da vizualizuje neobičnu primjenu koju su njegovi voštani cilindri dobili, a radi se o rekonstrukciji izumrlih i ugroženih autohtonih jezika i kulture u Kaliforniji.
Ipak, 140 godina nakon Edisonovog izuma, ovo je kulturološki najznačajnija primjena ovog cilindra. Naime, među hiljadama voštanih cilindara u Muzeju antropologije “Phoebe A. Hearst” Berkley univerziteta nalaze se cilindri na kojima su snimljene pjesme i audio bilješke na 78 autohtonih jezika Kalifornije. Neki od ovih jezika snimljenih između 1900. i 1938. godine se smatraju izumrlim, jer nema živih osoba koje ga znaju i pričaju.
Ovo je slučaj sa Jahi (Yahi), jezikom kulture čiji je posljednji preživjeli bio čovjek koga su zvali Iši (Ishi), kojeg je antropolog Alfred Krober (Alfred Kroeber) upoznao 1911. godine. Krober je snimio gotovo šest sati Išija kako govori na 148 voštanih cilindara, od kojih su mnogi značajno oštećeni.
“Sačuvane verzije ovih artefakta zvuče grozno”, tvrdi lingvista sa Berklija, Endrju Geret (Andrew Garett), “ali uz pomoć digitalne rekonstrukcije značajan dio ovog audio materijala se može restaurirati”.
Projekat je opisan kao digitalna reparacija kulturnog nasljeđa. Koristeći tehniku optičkog skeniranja, naučnici mogu ponovo doći do ovog fragilnog materijala, a da ih dodatno ne oštećuju.
U videu u nastavku možete pogledati objašnjenje naučnika Karla Habera (Carl Haber), kao i opis ovih naprednih metoda.
Ovaj projekat predstavlja naučni pomak, ali služi i kao podsjetnik na genocid i poniženja nad autohtonim narodima američkog zapada. Kada je pronađen, izgladnjen, dezorijentisan i odvojen od svog plemena, za Išija se vjerovalo da je posljednji preživjeli pripadnik plemena Jahi, zbog “Three Knolls” masakra 1866. godine u kojem je po vjerovanju čitavo Jahi pleme istrijebljeno. Kako piše Džesika Himenez (Jessica Jimenez) iz The Daily Californian, Iši je odveden u muzej, gdje su ljudi mogli doći da ga vide kako pravi strijele i opisuje aspekte Jahi kulture. Nikada nije otkrio svoje pravo ime (“ishi” znači čovjek), a umro je 1916. godine od tuberkuloze.
Mnogi jezici snimljeni na ovim cilindrima su se transformisali, nisu više u upotrebi ili ih više niko ne poznaje, zbog čega je ova kolekcija unikatan i neprocjenljiv resurs za lingviste i članove modernog društva koji žele da revitalizuju ili nauče o jeziku, kao i da dođu do važnih dijelova kulturnog nasljeđa.
Naslovna fotografija: YouTube screenshot