Časovi čekanja pred Luvrom, guranje s Kinezima i par kratkih pogleda preko 14 tuđih ramena na famoznu malenu “Mona Lizu” (“Mona Lisa”) – tako izgleda prosječnom turisti izgleda obilazak pariskih muzeja.
Oni malo ozbiljniji ljubitelji umjetnosti znaće za sijaset drugih mjesta u koje takođe treba da zavire, od Tokijske palate do Labrustove dvorane u Nacionalnoj biblioteci.
Odnedavno, i jedni i drugi imaju još jednu lokaciju kao obaveznu stanicu na svojoj turneji prestonicom Francuske – Radionicu svjetla.

Radionica svjetla, ili u originalu L’Atelier des Lumières, novi je projekat francuske muzejske fondacije Culturespaces, specijalizovane za prikazivanje umjetnosti na savremen način. U pitanju je muzejski prostor koji objedinjuje staru i novu umjetnost, objema udahnjujući neki sasvim novi život.

Livnica iz 19. vijeka, smještena u 11. pariskom arondismanu, opremljena je sa 140 laserskih video-projektora, 50 zvučnika i interaktivnim softverima, koji kreiraju jedinstven audio-vizuelni doživljaj na prostoru većem od 3.000 kvadratnih metara.

Po podovima i 10 metara visokim zidovima, uz mnogo dinamike i istinski osjećaj uronjenosti, predstavljena su djela najslavnijih, ali i umjetnika u usponu. Dok se šetate pored i preko slika Gustava Klimta, Egona Šilea (Egon Schiele) ili nekog od mladih talenata, u pozadini sviraju kompozicije Vagnera (Richard Wagner), Šopena (Frédéric Chopin), Betovena (Ludwig van Beethoven)… a sve sa ciljem da se umjetnost približi novim generacijama.

Riječima je doslovno nemoguće opisati ambijent Radionice svjetla, pa pogledajte promotivni video ispod. I ako vas put nanese u Pariz, obavezno je obiđite, jer ni video ne može prenijeti doživljaj posjete ovog muzeja.
Naslovna fotografija: Culturespaces / E. Spiller