Kao da “Drvo života” (“Tree of Life”) nije bilo dovoljno polarizujuće djelo u karijeri
Terensa Malika (Terrence Malick), na Filmskom festivalu u Veneciji biće prikazana potpuno nova verzija tog filma.
U saradnji sa kućom Criterion, koja se bavi restauracijom filmova i produkcijom
director's cut verzija, Malikovo djelo iz 2011. godine dobiće novo izdanje. Prema riječima tehničkog direktora kompanije Lija Klajna (Lee Kline), ovaj put to neće biti samo duža varijanta istog ostvarenja, kao reizdanje Malikovog “The New World”, već sasvim novi film.
“Za razliku od ‘The New World’, verzija ‘Drveta života’ koja je imala premijeru u Kanu 2011. definitivno je bila verzija koju je on želio da napravi. I dalje mislim da on ne želi da ljudi misle da je ova, nova verzija, i bolja verzija. Ovo je prosto nova verzija”, rekao je Klajn za IndieWire, “Teri voli da se poigrava i da mijenja stvari. Rekao mi je: ‘Niko nije tražio od Boba Dilana (Bob Dylan) da svira pjesmu na isti način svake večeri. Zašto bih ja morao da napravim samo jedan film?'”
Malik je imao prilično ludu zamisao u vezi sa novom verzijom. Želio je da uzme mnoštvo dodatnog materijala koji nije završio u finalnom proizvodu od prije sedam godina i da se ti isječci, pomoću tehnologije kojom Criterion raspolaže, nasumično pojavljuju u određenim dijelovima filma. Na taj način bi gledalac mogao da iznova i iznova gleda film i svaki put vidi drugačije odnosno drugačije posložene segmente, te doživi drugačije iskustvo.
Ipak, od ove ambiciozne ideje se odustalo jer je prevagnulo mišljenje da bi se izgubila kontrola nad tim šta će tačno gledaoci vidjeti, pa su velike šanse da neka od tih iskustava filma i ne bi bila pozitivna. Stoga, odluka je pala da se film premontira i stvori sasvim nova verzija, 49 minuta duža i ozbiljno drugačija od originala.
Da podsjetimo, u eksperimentalnoj drami iz 2011. glume Bred Pit (Brad Pitt), Šon Pen (Sean Penn), Džesika Častejn (Jessica Chastain) i, tada debitant, Taj Šeridan (Tye Sheridan). Film je dobio tri nominacije za Oskara, Zlatnu palmu u Kanu, prvu nagradu u Torontu i mnoštvo drugih, a publiku je, kao i većina Malikovih djela, podijelio na one koji smatraju da je pretenciozna besmislica i one koji u njemu vidje umjetničko remek-djelo.
Naslovna fotografija: Fox Searchlight Pictures