TAČNO U PODNE (HIGH NOON)
Režija: Fred Cineman (Fred Zinneman)
Uloge: Gari Kuper (Gary Cooper), Grejs Keli (Grace Kelly), Lojd Bridžiz (Lloyd Bridges), Kejti Džurado (Katy Jurado)
Nagrade: Oskar za najbolju mušku ulogu Gari Kuperu
Ovaj film sigurno svi znamo. Ja sam ga gledao još kao mali i uvijek mi je bilo žao kako svi ljudi u tom malom američkom gradu ostave svog šerifa i njegovu mladu i lijepu ženu na cjedilu.
Ko ne zna, Gari Kuper glumi šerifa Vila Kejna koji se ujutro tog jednog dana u kom se dešava radnja ženi mladom, premladom Ejmi (Grejs Keli), a zatim odmah i predaje šerifovu zvijezdu i penzioniše se, s namjerom da sa svojom novom, premladom ženom ide na medeni mjesec ili ko zna već gdje. (Op.p – on ima 50 a ona 20 godina.)
Stiže vijest da vozom tačno u podne stiže opasni kriminalac kojeg je šerif Kejn ranije poslao na robiju. On sad dolazi s nekoliko pajdaša da se osveti šerifu. Premlada Ejmi, s obzirom na to da je kveker i pacifista, umoljava muža da napuste grad što prije, iako novi šerif još nije stigao, samo da se ne dogodi tragedija No, šerif Kejn ipak ima moralnu obavezu da ostane i suoči se s nesrećom. Pokušava okupiti uza se bar neke muškarce u gradu koji znaju baratati pištoljima, no svi mu iz sopstvenih razloga okreću leđa. Kad kucne čas obračuna, šerif ipak dobija pomoć i to od nekoga od koga se to nikako nije nadao – od svoje premlade žene Ejmi.
Ono što nisam znao jeste da je “Tačno u podne“ podigao veliku prašinu u Americi te godine. Prvo, scenarista Karl Forman (Carl Foreman) je bio progonjen kao komunista u to doba “Crvene strave“ i neželjenog Korejskog rata. Između ostalog mu je prišiveno da je u ovoj priči opisao sebe kao pozitivca u masi ludaka koji ne misle kao on. Što je možda i tačno. Džon Vejn (John Wayne), recimo, odbio je da glumi šerifa Kejna, iako mu je prvom bila ponuđena uloga, jer je bio žestoki protivnik komunizma i proganjao je Formana dok ga na kraju nije istjerao iz Amerike, gdje mu je karijera bila uništena. Do kraja života je govorio da mrzi film “Tačno u podne“ jer uništava mit o nepobjedivom junaku Divljeg zapada.
Što je preglupo. Šerif Kejn je jedan od najboljih i najrealnije prikazanih vestern likova u istoriji filma. Gari Kuper je dobio Oskara za najbolju ulogu (drugi Oskar, prvi je dobio za “Narednika Jorka“), iako je i sam bio republikanac. Pošto je bio na snimanju u Evropi, zamolio je svog prijatelja Džona Vejna da primi nagradu za njega, na šta je Džon, pokušavajući da bude duhovit, rekao da će porazgovarati s agentima zašto on nije dobio ulogu šerifa Kejna. Zato što si morao glumiti smotanog Irca u “Mirnom čovjeku“, eto zašto! Režiser Fred Cineman se čitavo vrijeme samo smješkao.
U filmu su dobre uloge ostvarili i mladi Lojd Bridžiz i Kejti Džurado, a Grejs Keli je ovo bila prva filmska uloga. Zapazio ju je Alfred Hičkok (Alfred Hitchcock). Ostalo je upamćeno da je komentarisao kako ova ženska može mnogo bolje glumiti i nešto mu je palo na pamet. The rest is history.