Gotovo 30 godina nakon hita Džoela Šumahera (Joel Schumacher), još jedna grupa studenata se okupila da pokuša prevariti smrt u rimejku za koji je bio zadužen Nils Arden Oplev (Niels Arden Oplev).
Broj šala na temu zabrane oživljavanja koje se nameću kada govorimo o ostvarenju “Tanka linija smrti” (“Flatliners”) je beskonačan, ali ovaj rimejk bar u teoriji ima opravdanje iza svog postojanja. U originalu iz 1990. godine igrali su najpopularniji glumci toga vremena, a čitav film je imao ono što bi se moglo nazvati prenapucanim vizuelnim stilom, ali je ipak nedostajalo mašte u prikazu ekspresionističkih scena u kojima neko zamalo umre. Ovo je ostavilo prostora za poboljšanje u savremenom rimejku.
Moglo bi se diskutovati o tome koliko je uspjelo režiseru da unese nešto novo u ovaj triler, ali se ne može poreći da je zadržao privlačnost svog prethodnika.
Najuočljivija razlika u odnosu na original jeste glumačka postava. Sada je ova grupa studenata nešto rasno raznovrsnija, s tim da je i dalje primjetan izostanak Azijata. Takođe, odnos muškaraca i žena sada je tri naspram jedan u korist žena. Ovaj put, inicijator eksperimenta nije bijeli muškarac, već bijela žena, čiji lik tumači Elen Pejdž (Ellen Page). Promjena je i ta što njen lik ne traži slavu poput onoga kog je u originalu igrao Kifer Saterlend (Kiefer Sutherland), već je progone sjećanja na voljene koje je izgubila u saobraćajnoj nesreći.
Kifer se pojavljuje i u ovom rimejku, na radost njegovih fanova, međutim nemojte očekivati da je njegov lik esencijalan za radnju.
Nakon kratkog upoznavanja sa likovima i situacijom, radnja nas odvede na C nivo gdje se eksperiment održava. Iako moderno doba odnosi sa sobom priliku za artističnosti, sada studenti bar imaju uređaj za magnetnu rezonancu pri ruci da skeniraju svoje mozgove u realnom vremenu.
Sa Kortni (Pejdž) su Sofia koju igra Kirsi Klemens (Kiersey Clemons) i Džejmi, čiji lik tumači Džejms Norton (James Norton). Njih dvoje nevoljno pristanu da pomognu Kortni da istražuje život poslije smrti uzrokujući njenu smrt na 60 sekundi. Čim ona zvanično postane mrtvo tijelo, oni zaborave sve ono što su naučili tokom studiranja, ali u zadnji čas se pojave Dijego Luna (Diego Luna) i njegov Rej da spase situaciju i samu Kortni. Za njim dođe i njegova rivalka Marlo koju igra Nina Dobrev i već tu imamo ekipu na okupu.
Ono što Korni doživi u limbu je manje prozaično nego u prvom filmu, ali to i nije toliko relevantno za radnju. Relevantnije je ono što usljedi kada Kortni oživi. Prije nego što shvati da je progone duhovi, Kortni uživa u hiperinteligenciji i nepresušnoj snazi. Ovo je dovoljan razlog da njene kolege žele da i sami isprobaju postupak, što prije i što duže. Jedan po jedan, sa jednim izuzetkom, to i urade. Međutim, eksperimenti koji su usljedili nemaju iste rezultate kao kod Kortni.
Ubrzo ih stigne kazna koja se manifestuje serijama natprirodnih posjeta ili produženih halucinacija. Zločini za koje su kažnjeni variraju od nekulturnog ponašanja na internetu do ubistva iz nehaja. Primoravši svaki lik da proživi epizodu skrhanosti pod uticajem griže savjesti, režiser primorava i samog gledaoca da se zapita o životu i onome što dolazi poslije. Ukoliko je ovo tema koja vas zanima i često se zateknete razmišljajući o tome, jasno vam je da je ovo ostvarenje za vas.
Naslovna fotografija: YouTube screenshot