6. Za novog gitaristu je u studiju izgrađen kokošinjac
Ekscentrični Aksl Rouz je usput dobio ozbiljnu konkurenciju u svom bendu, dolaskom gitariste Brajana Kerola (Brian Carroll). Poznatiji kao Buckethead, virtuozni muzičar je došao kao zamjena za Robina Finka (Robin Finck), koji je, opet, stigao kada je otišao Slash, i od početka je bio jedinstvena pojava. Nadimak je dobio po tome što na glavi, i na nastupima i u studiju, obično drži kofu od KFC piletine u vidu šešira. Kao da to nije dovoljno neobično, na licu uglavnom ima masku koja podsjeća na Majka Majersa, a sa menadžerima komunicira isključivo preko lutke po imenu Herbi, što je znalo opasno da iznervira ljude u odijelima koji su poslove vrijedne milione dolara morali da dogovaraju sa lutkom.
Tvrdeći da su ga odgojile kokoške, Buckethead je insistirao da se u studiju za njega izgradi kokošinjac, na šta je bend pristao. Unutra je ubacio stolicu, mali kauč i nekoliko gumenih kokoški, i odatle snimao svoje dionice. Niko nije smio da zakorači unutra, sem njega i tehničara koji podešavaju mikrofone, ali je jednom prilikom nastala frka i ozbiljna svađa kada je Aksl primjetio da se Buckethead unutra „inspiriše“ gledajući hardkor porniće.
7. Aksl je posjećivao bioenergetičarku kako bi se riješio negativne energije koja koči album
Uvijek osjetljiv na vibracije i energije oko sebe, Aksl je dugo posjećivao bioenergetičarku i vidovnjakinju Šeron Mejnard (Sharon Maynard) iz gradića Sedona u Arizoni. Ona je, kako su izvori tvrdili, ocjenjivala pogodnost pojedinih ljudi – uključujući članove benda, roudije i producente – da se nalaze u njegovoj blizini, sudeći na osnovu aura koje je „čitala“ sa fotografija tih ljudi.
Ranih dvijehiljaditih, Rouz je odlazio kod Mejnard i kako bi se pročistio od negativne energije koja utiče na njegovu umjetnost. Očigledno ni to nije dovoljno pomoglo da se stvari ubrzaju.
8. Prva pjesma je procurila u javnost zbog slavnog igrača bejzbola
U septembru 2003. je pjesma „I.R.S.“ dospjela do radio-stanica, a krivac za to je bio Majk Pjaca (Mike Piazza), nekadašnji hvatač kluba New York Mets, član Kuće slavnih i veliki fan grupe Guns N’ Roses. Gostujući u jednoj radijskoj emisiji, Pjaca je, mrtav ‘ladan, pustio jednu od pjesama sa CD-a koji mu je anonimno dostavljen nekoliko sedmica prije toga, sa natpisom „Novi GNR“. Uz „I.R.S.“, tu su se nalazile još dvije nove pjesme, ali one nisu puštene.
Usijale su se telefonske linije, a jedan od poziva je stigao i od menadžmenta benda, koji je bio bijesan i zaprijetio ozbiljnim tužbama ako pjesma bude ponovo emitovana. Kako je uopšte Pjaca dobio sporni CD, ostala je misterija, ali se vjeruje da mu je, kao osvjedočenom fanu rokenrola i metala, snimke poslao neko od tehničara angažovanih na albumu.
9. Aksl je tužio menadžera zbog sabotiranja albuma
Nakon sve te muke, „Chinese Democracy“ je objavljen 23. novembra 2008. godine. Iako je dospio do vrha mnogih top-lista, uključujući i treće mjesto na Billboard 200, reakcija javnosti je bila daleko od očekivane histerije. Jedni su razlog vidjeli u (ne)kvalitetu materijala, drugi u lošoj promociji, treći u Akslovoj nevoljnosti da daje intervjue najvažnijim medijima, a sam Aksl u – menadžeru.
Frontmen je menadžera Irvinga Azofa (Irving Azoff) angažovao upravo te, 2008. godine, te odmah po izlasku albuma optužio za niz stvari – napuštanje benda veče uoči velike turneje, sabotiranje promocije, curenje pjesama u javnost… Sve je to Azof radio, tvrdio je Rouz, kako bi se tada aktuelna GNR postava raspala i on bio prinuđen na visokobudžetnu reunion turneju sa originalnim članovima. Protiv Azofa je podigao i zvaničnu tužbu, koja je tri godine kasnije okončana vansudskim poravnanjem.
10. Danas je već trebalo da slušamo i nastavak albuma
U junu 2014, Aksl je najavio dva nova albuma – remiks i nastavak „Chinese Democracy“. Tvrdio je tada da je već snimljeno mnogo materijala, što nije iznenadilo bilo koga, jer su još ranije dolazile informacije da je tokom rada na „Chinese Democracy“ nastalo barem 35 pjesama, pa čak i da je snimljeno dovoljno za četiri albuma, a da je ovaj iz 2008. samo prvi dio trilogije.
Još manje iznenađenje je to što se četiri godine nakon ove najave ništa od toga nije ostvarilo. S obzirom na to da su se u sastav vratili neki od članova kultne originalne postave, sve je manje vjerovatno da će materijal snimljen bez njih ikada i izaći. Osim ako GNR ne krene svojim omiljenim putem – ponovnog stvaranja od nule.
Uz Aksla Rouza za mikrofonom i Dizija Rida na klavijaturama, u bendu su ponovo i legendarni gitarista Slash i basista Daf Mekejgan (Duff McKagan), a uz njih su danas tu i ritam gitarista Ričard Fortus (Richard Fortus, u bendu od 2002), bubnjar Frenk Ferer (Frank Ferrer, od 2006) te klavijaturistkinja Melisa Ris (Melissa Reese, od 2016).