Najbolji svjetski film
Oni koji sebe smatraju filmofilima znaju da je ova kategorija, zvanično nazvana „najbolji film izvan engleskog govornog područja“, često vrijednija od svih ostalih. Kada se pogleda inicijalna lista ovogodišnjih kandidata, jasno je i zašto.
Među njima postoji jedan apsolutni favorit za nagradu, a to je pomenuti „Roma“ Alfonsa Kuarona (Alfonso Cuaron). Polubiografsko artističko remek-djelo o pređašnjim vremenima Meksiko Sitija toliko je impresioniralo kritičare širom planete da ga vide i u glavnoj konkurenciji, za najbolji film. Ukoliko bude nominovan u toj kategoriji, „Roma“ možda ne dobije i ovog Oskara, ali u suprotnom se možete već kladiti da hoće.
A ako se budete kladili, nemojte baš previše ulagati, jer, kao prvo, znamo kakva je ljubav između tradicionalnih festivala i Netflix-a, a kao drugo, oštre konkurencije definitivno ima. Prvenstveno se tu misli na „Shoplifters“ („Manbiki Kazoku“) Hirokazua Kore-ede, koji je, nakon dobijanja Zlatne kanske palme, sasvim očekivano izabran da predstavlja Japan. Ozbiljnim konkurentima se smatraju i artistička poljska drama „Cold War“ („Zimna wojna“) Pavela Pavlikovskog (Paweł Pawlikowski) i takođe periodna priča „Sunset“ („Napszállta“) mađarskog oskarovca Lasla Nemeša (László Nemes).
U redu za iznenađenja stoje kolumbijska vizuelna epopeja „Birds of Passage“ („Pájaros de verano“) Kristine Galjego (Cristina Gallego) i Sira Gvere (Ciro Guerra) te hvaljena libanska drama „Capernaum“ u režiji Nadin Labaki (Nadine Labaki), a iza njih se već guraju turski „The Wild Pear Tree“ („Ahlat Ağacı“), švedski „Border“ („Gräns“), ruski „Sobibor“ („Собибор“)…