Novu godinu započnimo jednim pitanjem – koji je najbolji novi film izvan engleskog govornog područja koji ste pogledali?
Odgovor nam slobodno napišite u komentarima ili na Facebook stranici, a do tada ćemo vam postaviti još jedno pitanje – ko će dobiti Oskara u ovoj kategoriji?
Popularno nazvana najbolji strani film, kategorija filmova izvan engleskog govornog područja s vremenom je postala najvažnija onima koji u ovoj umjetnosti traže malo više od spektakla i pristojne reciklaže. Da li su ostvarenja u glavnoj kategoriji, uglavnom rezervisanoj za američku i britansku produkciju, zaista svedena na samo to, dalo bi se prodiskutovati, ali „najbolji strani film“ i u susret 91. dodjeli zlatnih kipova djeluje interesantnije od svih ostalih selekcija.
Organi Američke filmske akademije nedavno su listu 87 kandidata sveli na svega devet u užoj konkurenciji. Među njima ni ovaj put nema filma iz naše regije, ali se ne može reći da je ijedan od odabranih naslova tu nezasluženo.
Favorit u javnosti je Kuaronova (Alfonso Cuaron) „Roma“, artističko remek-djelo koje predstavlja Meksiko u svim nijansama njegove burne društvene, političke i ekonomske istorije. Ovaj film neće biti jedini predstavnik Južne Amerike, jer je Kolumbijac Siro Gvera (Ciro Guerra) ponovo na korak od nagrade, nakon „Embrace of the Serpent“ („El abrazo de la serpiente“) iz 2015, ovaj put zajedno sa Kristinom Galjego (Cristina Gallego) i impresivnim kriminalističkim „Birds of Passage“ („Pájaros de verano“).
Na poznatom terenu naći će se ponovo i Pavel Pavlikovski (Pawel Pawlikowski), čija je „Ida“ prije pet godina Poljskoj već donijela Oskara. Pavlikovski je za hladnoratovsku dramu „Cold War“ („Zimna Wojna“) već dobio nagradu za režiju u Kanu, gdje je Zlatna palma otišla filmu „Shoplifters“ („Manbiki Kazoku“), japanskoj drami o tokijskim siromasima Hirokazua Kore-ede, koji će Pavlikovskom i ovdje izaći na crtu.
Za Zlatnu palmu se ljeta 2018. takmičio i Čang Dong Li (Lee Chang-dong), čiji je „Burning“ („Beoning“), ekranizacija kratke priče slavnog Harukija Murakamija, ostao i u konkurenciji za Oskara, dok iz Azije vreba i „Capernaum“, porodično-socijalna drama svestrane Libanke Nadin Labaki (Nadine Labaki).
Nešto manje šanse daju se danskom minimalističkom trileru „The Guilty“ („Den skyldige“), debitantskom djelu Gustava Melera (Gustav Möller), zatim njemačkoj postratnoj i istorijom opterećenoj romansi „Never Look Away“ („Werk ohne Autor“) Florijana Henkela fon Donersmarka (Florian Henckel von Donnersmarck), te filmu „Ayka“ Sergeja Dvorcjevoja (Sergei Dvortsevoy), kazahstanskoj priči o nezaposlenoj majci koja pokušava da odgoji svoje dijete za koju je glumica Samal Jesljamova (Samal Yeslyamova) proglašena najboljom na posljednjem Kanskom festivalu.
Kada vidite sve ove kandidate iz užeg izbora na jednom mjestu, kome dajete najveće šanse?
[totalpoll id=”33722”]
Naslovna fotografija: Amazon Studios