Prije 25 godina izašli su neki od najbitnijih filmova devedesetih koji su nepovratno obilježili nadolazeće godine. Ono što je karakteristično za većinu filmova jeste da su glavni likovi uglavnom anti heroji, svojim radnjama i ponašanjem oslikavaju protekla, trenutna i nadolazeća vremena. Koliko su ovi filmovi uticali na tok kulturoloških dešavanja svjedoče mnogobrojne pojave uglavnom estetskog karaktera, ali i čitave subkulture i oblici ponašanja.
PRETPARAČKE PRIČE
“Petparačke priče” (Pulp Fiction) Kventina Tarantina (Quentin Tarantino) je savršen primjer kako je jedan film uticao na modu, muziku, ali nažalost i na životni stil jedne generacije kao i onih koje tek dolaze. Mnogi su glorifikovali neslavni način života ovih problematičnih likova. Moglo bi se reći da su “Petparačke priče” doživjele svoj preporod u internet dobu koje je povratilo vizuelne motive i iskoristilo neke od uticajnih modnih iskaza svojstvenih mnogim Tarantinovim likovima.
Iako je u filmu prisutna samo jedno poglavlje, uticaj lika koji tumači Uma Turman (Uma Thurman) – Mija Voles (Mia Wallace), neminovan je. Najprepoznatljivijii lik iz filma dijelom zato što je na posteru i omotu DVD izdanja, ali i zbog prašine koja se digla oko njenog jednostavnog kostima. Danas je jedan od najpopularnikih kostima za Noć vještica (Halloween) upravo njena odežda sastavljena od skraćenih crnih hlača i bijele muške košulje raskopčane do pola. Hlače prvobitno nisu trebale biti kraće, ali visina Ume Turman zahtjevala je intervenciju dizajnerke kostima Betsi Hajman (Betsy Heimann). Naime, ovoj glumici su sve hlače bile prekratke (visoka je 1,82) tako da je dizajnerka morala da ih dodatno skrati i od njih napravi ovu proslavljenu dužinu koju su kasnije mnogi modni dizajneri pokušali podražiti.
FOREST GAMP
Forest Gamp (Forrest Gump) je jedan od onih filmova koji će zauvijek izazivati polemiku, ne zbog kontraverznosti ili nepripustupačnosti već upravo zbog toga što je tako klasičan i topao sa hrišćanskim vrijednostima. Mnogim ciničarima pada na pamet da se gnušaju pomena ovog visoko nagrađivanog filma, ali koncenzus je da je Forest Gamp djelo od velike važnosti i ostaje zapamćen kao voljen film svakog uživaoca sedme umjetnosti. Uticaj koji je ostavio na kulturu i generacije ogleda se najviše u poštapalicama koje se koriste u modernom govoru: “Život je kao kutija čokolade” ili ona slavna “Trči, Foreste trči!”. Model patika “Nike Cortez” na nogama Foresta vratile su se još 2017. godine na modne piste. Mnoge poznate ličnosti popularizovale su ove patike prvobitno oslavljene u ostvarenju iz 1994-e. Opet se vraćamo tom modnom detalju jer filmovi uvijek utiču na kulturne tokove pa samim tim i na modu. Ono što dizajneri kostima vežu za nekog lika iz djela, modni dizajneri pokušaju integrisati u svoje kolekcije (nerijetko bude i obratno da moda utiče na kostime u filmu), a potom se sve to kanališe na običan narod, konzumente koji nesvjesno ili svjesno podražavaju – bar modno, likove iz filmova.
LEON: PROFESIONALAC
Još jedan film koji je ostavio neizbrisiv trag na modu i mlade je “Leon: Profesionalac” (“Leon: The Professional”). Ovo ostvarenje Lik Besona (Luc Besson) je ujedno i prva uloga američke glumice Natali Portman (Natalie Portman). U njemu ona igra Matildu, siroče a kasnije štićenicu ozloglašenog plaćenika kog igra Žan Reno (Jean Reno). Ova drama režirana sa pomalo pubertetskim tendencijama infantilnog Lik Besona ostaje njegovo najuticajnije djelo, film smjelom karakterizacijom obilježava predstojeće godine. Lik Matilde ostao je simbol nevinih žrtava okrtunosti i terora.
Naslovna fotografija: YouTube screenshot