Krajem januara, odmah po nominacijama, napisali smo svoja očekivanja ali i nade u pogledu 91. dodjele Oskara. Naravno, tim povodom smo tražili i vaše prognoze.
Kako je svečana ceremonija iza nas, vrijeme je da utvrdimo koliko smo bili blizu realnoj slici dodjele Oskara, sa našim nadanjima i očekivanjima. I, naravno, da prokomentarišemo sve zanimljivosti iz famozne noći koja je iza nas.
Oskari su ove godine protekli dramatičnije nego ikada, s obzirom na čitav splet okolnosti koje su prethodile samoj ceremoniji, počevši od toga da je ovo prva ceremonija od 1989. godine bez voditelja.
Ovogodišnji Oskari su specifični i po tome što najviše nominacija osvojili upravo strani filmovi.
Čast da otvori ovogodišnju dodjelu pripala je grupi Queen i pjevaču Adamu Lambertu, koji su izveli “We Will Rock You” i “We Are The Champions”.
Prošla godina svakako je bila u elementu muzičkih filmova, tako da ne treba da iznenađuje to što su i ove godine među favoritima bila dva muzička filma: “A star is Born” i “Bohemian Rhapsody”.
No, na opšte iznenađenje, ovogodišnji pobjednik u kategoriji za najbolji film je “Green Book” reditelja Pitera Farelija (Peter Farrelly), umjesto filma “Roma” u čijem pravcu su išla vaša i naša očekivanja i nadanja (26.18 glasova).
„Napravili smo ovaj film s ljubavlju i poštovanjem. Ovo je priča o ljubavi“, rekao je Fareli.
U kategoriji za najbolju režiju, nagrađen je Alfonso Kuaron (Alfonso Cuarón), za film „Roma“, što je apsolutno u korespodenciji sa glasovima čitalaca Bosonoge čija očekivanja su takođe išla u pravcu meksičkog režisera sa 52.40% glasova. Filmu „Roma“ je ovo drugi osvojeni Oskar, nakon onog za fotografiju.
„Želim zahvaliti Akademiji što je prepoznala film u čijem je središtu pripadnica domicilnog stanovništva, pripadnica 70 miliona kućnih pomoćnica u svijetu, lik koji je kroz istoriju bio prognan u zadnje redove kina“, rekao je meksički režiser.
Treći Oskar „Roma“ je osvojila u kategoriji za najbolji film van engleskog govornog područja, što je opet potpuno u skladu sa vašim očekivanjima, s obzirom na broj glasova u anketi (52.43%).
Više od polovine naših čitalaca (52%) se izjasnilo da je film „Green book“ zaslužio Oskara za najbolji originalni scenario, što se pokazalo kao dobra procjena, jer je ovo njegov drugi Oskar.
Kada govorimo o kategoriji za najboljeg glavnog glumca, tu su se definitivno vaša očekivanja uskladila sa odlukom Akademije jer jeOskara za najbolju mušku ulogu dobio je Rami Malek, američki glumac egipatskog porijekla, za ulogu Fredija Merkjurija (Freddie Mercury) pjevača grupe “Queen” u filmu “Bohemian Rhapsody”.
No, ne bismo mogli da kažemo isto za kategoriju najbolja glavna glumica, s obzirom na to da su očekivanja publike Bosonoge išla u pravcu Lady Gage (37.76%) , za ulogu u filmu „A Star is Born“, a da je prestižni kipić u ovoj kategoriji osvojila engleska glumica Olivia Kolman (Olivia Colman, 17.01%) za glavnu ulogu u filmu „The Favourite“. No, iako je film imao deset nominacija, zbog čega se od njega mnogo očekivalo, ovo je njegov jedini Oskar.
Ove godine je Oskara za najbolju sporednu mušku ulogu dobio Maharšala Ali (Mahershala Ali), što je sudeći prema vašim glasovima (46.88%) – potpuno opravdano. Ujedno, to je treći Oskar za film “Green Book”.
Redžina King (Regina King) je dobila Oskara za najbolju žensku sporednu ulogu u filmu “If Beale Street Could Talk“, što se može smatrati prilično iznenađujućim s obzirom na to da Redžina nije jako visoko kotirala na našoj anketi, sa osvojenih 16.6. % glasova. Vaši glasovi su išli u pravcu Ejmi Adams (Amy Adams, 36.27%) i njenoj ulozi u filmu „Vice“.
Dodelu Oskara u Dolbi teatru svakako je obilježio duet Lady Gage i Bredlija Kupera (Bradley Cooper), koji su uživo izveli baladu „Shallow“ iz ostvarenja „A Star is Born“, kojoj je pripala nagrada za najbolju pjesmu, što se opet, apsolutno poklopilo sa glasovima Bosonogih čitalaca (79.72%).
Za najbolju scenografiju ove godine su se pobrinuli Hana Bičler (Hannah Beachler) i Džej Hart (Jay Hart) u filmu „Black Panther”, dok je „Spider-Man: Into the Spider-Verse“ najbolji dugometražni animirani film.
Oskar za najbolje kratko animirano ostvarenje otišao u ruke Dome Ši (Domee Shi) i Beki Nejman Kob (Becky Neiman-Cobb) za „Bao“.
Najbolji dokumentarac je „Free Solo“, a Ludvig Goranson (Ludwig Göransson) je komponovao najbolju muziku za film „Black Panther”.
Naslovna fotografija: IMDb