Njemačka umjetnička škola Bauhaus, osnovana prije 100 godina, uvela je odvažan, minimalistički i radikalno nov pristup dizajnu koji vremenom postaje veoma uticajan. Povodom obilježavanja stogodišnjice od nastanka ove škole, međunarodna zajednica dizajnera redizajnirala je mnošto logotipa savremenih brendova u tom stilu.

Period nakon Prvog svjetskog rata donio je teška vremena za njemačku ekonomiju. No, u želji da se doprinese rješavanju teške situacije, 1919. godine se osniva institucija sa arhitektom Valterom Gropijusum (Walter Gropius) na čelu. Ovaj projekat je nazvan Bauhaus, a on ne samo da je pomogao obnovi zemlje, nego i formiranju novog društvenog sloja.
To je bilo postavljanje temelja modernog dizajna, kroz ideju o jednostavnom, funkcionalnom, minimalističkom, bezmalo asketskom dizajnu, koja se rađa iz arhitekture, iako Bauhaus u početku nije imao departman za arhitekturu.
Sam naziv dolazi od njemačke riječi za kuću konstrukcije ili školu o zgradama, a koncepcija škole je podrazumijevala objedinjenje svih umjetnosti i detaljno izučavanje i primjenu principa u svim oblastima koje uključuju umjetnost i dizajn.

Polaznici ove škole su bili ohrabreni da gledaju svijet iz drugog rakursa, a njeni umjetnici, arhitekte i dizajneri postali su poznati po tome što su vizuelnost sveli na elementarne stvari, koristeći paletu primarnih boja i eksperimentišući sa geometrijom i tipografijom.
Moto je bio da se potrebe čovjeka stave prije potrebe za luksuzom. Tako nastaje jednostavna forma kojom su njihovi proizvodi doveli do dizajnerske revolucije, jer se kroz prethodne periode dizajn zasnivao na potrebama i zahtjevima pojedinaca, a individualizam kao takav je bio opštezastupljen.
Kako bi obilježili stogodišnjicu nastanka ove revolucionarne institucije, kreativna platform 99designs je tražila od međunarodne zajednice dizajnera – koja okuplja dizajnere iz Argentine, Gvatemale, SAD-a, Rusije, Letonije i Velike Britanije – da redizajniraju logotipe nikih od naprepoznatljvijih brendova današnjice u ovom karakterističnom stilu.

“U vrijeme osnivanja pokreta Bauhaus svijet je bio na rubu velikih tehnoloških promjena. Iako su mnogi umjetnici bili zabrinuti mišlju da primjena električne energije i masovna proizvodnja za umjetnost nužno znače kraj, predstavnici Bauhausa su bili inspirisani promjenama i progresom koji su vidjeli oko sebe. Danas se često ( i vrlo osnovano) povlači paralela između ljudske zabrinutosti u vezi sa pitanjem automatizacije i vještačke inteligencije. No, inspirativno je vidjeti kako tehnologija može okupiti globalnu zajednicu kreativnih talenata i demonstrirati kako bezvremenski principi Bauhausa još uvijek imaju svoj eho u savremenom svijetu”, rekao je izvršni direktor 99designs, Patrick Llewellyn.
Bauhaus, sa svojim principima, uspostavio je jedan novi životni stil i otvorio vrata umjetnosti koja nije časila ni čas da nađe svoje mjesto na raznim poljima širom svijeta: od grafike, preko poveza za knjige, stolarstva, tipografije i oglašavanja. Do danas, Bauhaus takav kakav je – sa pročišćenom formom, lakoćom i snagom elemenata – odvažan i funkcionalan pokret u umjetnosti, arhitekturi i dizajnu, kojem se i danas teži.
Naslovna fotografija: The Art Story