Studijom dosad najranijeg poznatog crteža Leonarda da Vinčija (Leonardo da Vinci) koju je sprovela Galerija Uffizi iz Firence, potvrđeno je da je veliki renesansni majstor bio ambidekster.
Naime, radi se o pejzažu koji prikazuje dolinu rijeke Arno i dvorac Montelupo blizu Firence, a koji datira iz 1473. godine, kada je poznati majstor imao 21 godinu. Nacrtan na poleđini originalnog djela, dugo je bio nepoznat javnosti.
Poznat kao “Pejzaž 8P”, prema broju s popisa, na tom crtežu su ispisane riječi s desna na lijevo, što je Leonardo često činio pri pisanju, a one otkrivaju datum djela. Na pozadini je kratak tekst ispisan s lijeva na desno i riječ je o neslužbenom ugovoru.
Studija provedena na ta dva teksta potvrdila je da je oba napisao Leonardo i pokazuje da se mogao podjednako dobro služiti i lijevom i desnom rukom.
“Leonardo je rođen kao ljevoruk, ali je vrlo rano podučavan da piše desnom rukom. Proučavanjem njegovih zapisa, naročito onih na njegovim slikama, uočava se da je njegovo pisanje desnom rukom naučeno i to vrlo dobro naučeno”, kaže istoričarka umjetnosti Cecilia Frosinini.
Koristeći se infracrvenim svjetlom, stručnjaci su takođe otkrili različite slojeve crteža, na slici i na njenoj poleđini i to tintom koja je prekrila tragove originalnog ugljena na pojedinim mjestima.
“Ti elementi koji su se pojavili tokom istraživanja otvorili su nove perspektive u tumačenju Leonardovog ‘Pejzaža 8P’ – načina na koji je ‘gradio’ pejzaž, njegovih tehnika pa čak i navika te vještine pisanja”, rekao je direktor Galerije Eike Schmidt.
S obzirom na to da je da Vinči bio ambidekster, da se podjednako dobro služio sa obje ruke (sa obje hemisfere mozga), nije neobično što se ljudskom tijelu posvećivao na fascinantan način, postižući izvanredne rezultate kada su u pitanju proporcije.
Ova otkrića predstavljaju pravu revoluciju u analizi Leonardovih djela, a objavljena su mjesec dana prije 500. godišnjice njegove smrti koju će muzeji širom Evrope obilježiti brojnim izložbama i događajima u spomen na genijalnog renesansnog umjetnika i inovatora.
Naslovna fotografija: Wikimedia Commons