Kada se zasite pisanja romana koji su im doneli slavu, poznati autori se s vremena na vreme pozabave pisanjem o nečemu do čega im je zaista stalo. Ponekad se jednostavno radi o promeni žanra, a ponekad zaista može delovati kao da su pomerili pameću.
Piše: Jelena Tanasković
Izvor: laguna.rs
Naučno-fantastični roman Džonija Keša

Pre nego što je postao slavan, Džoni Keš je gajio ambiciju da postane pisac naučne fantastike. Keš je 1953. napisao knjigu „Hologramski plesač“, distopijsku priču o budućnosti, u kojoj je Rusija pokorila SAD.
Iako je Amerika praktično sravnjena sa zemljom u nuklearnim napadima, autor se u svojoj priči koncentriše na industriju zabave. U Kešovoj viziji budućnosti zabavni sadržaji putuju telefonskim linijama i izlaze iz slušalica u vidu holograma.
Knjiga nije stigla do čitalačke publike, jer nijedan izdavač nije prihvatio da je objavi. Jedan od razloga za odbijanje bilo je i to što tekst nije bio napisan standardnim jezikom. Cela priča bila je napisana teško razumljivom fonetskom verzijom engleskog, lišenom gramatičkih pravila, za koju je Keš tvrdio da će postati dominantna u budućnosti.
Keš se pomirio sa sudbinom i postao muzička legenda. Knjiga je na kraju ipak objavljena kada je 48 godina kasnije pevačeva ćerka Rozen Keš pronašla rukopis.