3D laserski sken katedrale Notre Dame koji je napravio profesor istorije umjetnosti Endrju Talon (Andrew Talon), mogao bi biti od vitalnog značaja u restauraciji nakon razornog požara koji je katedralu zadesio u ponedjeljak.
Talon, koji je preminuo prošlog novembra, je sa svojim timom naučnika 2015. godine koristio 3D lasersko skeniranje da u potpunosti digitalizuje Notre Dame spolja i iznutra, a digitalna kopija katedrale je tačna do 0.5 milimetara.
Nakon toga, snimio je panoramsku fotografiju sa istog mesta, mapirajući fotografiju laserski generisanim tačkama, što je dalo nevjerovatno realistične i tačne rezultate. Talon je to učinio na više od 50 lokacija unutar i oko katedrale, prikupivši na taj način preko milijardu konkretnih podataka.
Prilikom obavljanja posla, on je izjavio da cilj nije nikakvo očuvanje kulturne baštine, već da ga je prosto zanimalo da stekne više informacija o unutrašnjoj strukturi katedrale.
“Oduvijek su me interesovale građevine rađene u gotskom stilu i razlozi njihove postojanosti u vremenu. Nažalost, nemamo literaturu koja bi se bavima proučavanjem strukturne čvrstine kompletnog zdanja,” rekao je tada. “Koristio sam sofisticiranu tehnologiju kako bih dobio više odgovora, prevashodno laserske skenere, koji su se pokazali kao najbolje i najprimjerenije rešenje”.
Podsjetimo, u ponedjeljak je usljed požara potpuno uništen drveni krov katedrale, koji datira još iz 12. vijeka. Istovremeno, uništen je i toranj koji je rekonstruisan u 19. vijeku. No, očekuje se da će digitalni model i velika količina prikupljenih sredstava ubrzati restauraciju.
Naslovna fotografija: Wikimedia Commons