San gotovo svakog glumca je da njegova zvijezda zasija na holivudskom nebu. Oni koji vam kažu drugačije, nisu iskreni. No, u ambijentu koji naprosto crpi previše energije u samoj borbi za preživljavanje, borba za te, „velike“ snove je nekad tako apstraktna, tako daleka. Kako bi poentirao Maslov (Abraham Maslow) – dok ne zadovoljimo potrebe nedostatka, potrebe rasta su tek one koje čekaju svoj red na listi prioriteta.
Jednako tako o svom mjestu pod holivudskim nebom maštaju likovi iz nove domaće serije „Daleko je Holivud“, dok se pod palicom upravnika koji nema sluha za njihove ideale, pokušavaju izboriti sa nedaćama koje pogađaju kulturu.
Crnohumorna serija čiju režiju potpisuje Ivica Vidanović, kroz 12 polučasovnih epizoda prati priču o nekoliko generacija glumaca koji stasavaju pod oronulim krovom provincijskog pozorišta. Svoju profesionalnu neostvarenost usljed svih ograničenja provincije iz koje dolaze, glumci ovog pozorišta kompenzuju snobizmom i iskrivljenom slikom o vlastitoj veličini. Tragikomičnom razvoju njihovih likova doprinosi izazovnost čitavog ambijenta i stvari za koje moraju da se bore.
Scenarista Miljan Davidović, smatra da je danas prezastupljena predrasuda o glumcima kao holivudskim zvijezdama i prestižu koji ta „zvjezdana prašina“ nosi, te se trudio da glumce kroz ovu seriju predstavi kao ljude od krvi i mesa, koje more brige i problemi kao sve nas. Sav taj glamur u koji prosječan čovjek obično “pakuje” svijet glume, obično krije mnoge izazove i poteškoće, a ti savršeni i naizgled bezbrižni osmjesi glumaca – mnoge brige i pitanja. Kao koscenarista pomoć mu je pružio kolega i reditelj Nenad Gvozdenović.
Tako i u ovom malom pozorištu, glumci sanjaju o Holivudu i velikim uspesima, dok moraju da se brinu za golu egzistenciju i opstanak pozorišta koje više instance planiraju da zatvore. Njihov upravnik, čiji lik tumači Boris Komnenić, nije čovjek od struke, pa tako nema znanje koje je neophodno za vođenje pozorišta iako mu je stalo do njega, što često njegovom liku daje elemente tragikomičnosti i kontradiktornosti u djelovanju.

Jedan dio pozorišnog ansambla je iz Beograda i Novog Sada, a drugi dio iz provincije u kojoj je smješteno pozorište. No, kako glumci iz velikih gradova za vrijeme predstava žive u pozorištu gdje imaju i svoje sobe, to ih na neki način izjednačava i čini da intenzivnije proživljavaju nedaće zajedničke struke.
Danica Maksimović tumači lik Stojanke, koja je u mladosti imala neke velike uloge, a danas gubi tu mogućnost zbog mlađe konkurencije koja nosi neke nove vrijednosti. Danas, vječno nezadovoljna ulogama koje dobija, iz protesta i želje da privuče pažnju, veći dio uloga igra u kolicima, no kad niko ne gleda – ustane.
Velikan domaćeg glumišta, Petar Božović, igra dobrog duha pozorišta, Linda, koji se brine o njegovoj egzistenciji na sebi svojstven način, komentarišući svaku od epizoda monolozima iz Nušićevih komedija, govoreći jezikom Milivoja Živanovića. Znajući da pozorište može da spasi samo puna sala, dobri duh dovodi 200 duhova koje svi mogu da vide, i tako mu produžava život.
Preostali dio glumačke postave čine: Predrag Ejdus, Đorđe Marković, Anja Mit, Jelena Šneblić, Nenad Gvozdenović, Vesna Kljajić Ristović.
Reditelj serije istakao je da je serija rađena po uzoru na stvarne živote glumaca uopšte, a naročito glumaca iz unutrašnjosti. Ono što se takođe lako da uočiti, jeste da estetski podsjeća na kultna juglovenska ostvarenja iz 1970-ih i 1980-ih, poput „Kamiondžija“, „Kuda idu divlje svinje“ i „Majstorska radionica“.
U našoj realnosti, kultura trpi udarce tranzicije, ekonomije, te neoliberalizma koji pogađa čitav svijet. No, dok se bavimo svakodnevnim obavezama i problemima, često nismo svjesni koliko je ta borba važna i koje razmjere ima, a upravo u tu tematiku nas uvodi ova serija – kroz interesatne dijaloge, zabavne situacije i dobar humor.
Seriju „Daleko je Holivud“ gledaoci mogu da prate na Superstar TV kanalu od 13. aprila, u okviru Osnovnog m:tel TV paketa.
Naslovna fotografija: Mondo