“Salvator Mundi”, najskuplja slika na svijetu, ipak neće biti dio ovogodišnje velike izlozbe posvećene 500. godišnjici smrti Leonarda da Vinčija (Leonardo da Vinci) u Parizu, jer kustosi Luvra sumnjaju u njenu autentičnost. Smatraju da se ona, u najboljem slučaju, može označiti kao djelo Leonardovih učenika.
Eksperti za renesansnu umjetnost imaju podijeljene stavove u pogledu porijekla ove slike.
Istoričar umjetnosti i pisac Ben Luis (Ben Lewis) jedan je od onih koji tvrde da slika koja je 2017. godine prodata za 450 miliona dolara, ipak pripada studiju Leonarda da Vinčija.
Neki od svjetskih stručnjaka za da Vinčijev rad, uključujući profesora istorije umjetnosti na Oksfordu Martina Kempa, tvrde da je to odavno izgubljeno da Vinčijevo djelo. Ostali stručnjaci su oprezniji.
Inače, kupac slike je bio prestolonasljednik Saudijske Arabije Mohamed bin Salman, koji se složio da će ovo delo biti najveća dragocjenost u Luvru Abu Dabija, ali je pristao i da bude izloženo u Parizu na velikoj izložbi u čast Leonardovog jubileja.
No, slika je neočekivano povučena sa izložbe u Abu Dabiju prošle godine i najavljeno je da neće biti izložena ni u Parizu ove jeseni.
Prema riječima stručnjaka, cijena slike će, ako se ne dokaže da je originalno djelo Leonarda, pasti na 1.500.000 dolara.
A, prije nego što je sliku kupio princ iz Saudijske Arabije, kupila su je dva američka konzervatora na rasprodaji nekog posjeda u Nju Orleansu za 1.175 dolara. Bila je u lošem stanju i tek poslije nekoliko godina rada na njenom čišćenju i restauraciji posumnjali su da je u pitanju slika Leonarda da Vinčija.
Naslovna fotografija: Shutterstock