Siniša Tamamović je jedan od osnivača elektronske muzičke scene u BiH, koji je svojim radom dao i značajan doprinos razvoju banjalučke urbane scene u cjelini. No, tu nije bio kraj njegovoj ambiciji, zbog čega je danas jedno od prepoznatljivih imena svjetske DJ scene.
Tamamović je miljenik domaće koliko i strane publike i jedan od najuspješnijih izvođača elektronske muzike iz BiH, čija je trenutna adresa stanovanja u Londonu.
Njegov rad karakteriše insistiranje na visokom kvalitetu zvuka, briljantna produkcija i dosljednost u izuzetnoj selekciji traka.
Iza njega je više od decenije nastupanja širom svijeta, ali i stvaranja sopstvene muzike, zahvaljujući čemu su ga prepoznala velika DJ imena, za čije je labele objavljivao svoja izdanja. Sa kolegom Mladenom Tomićem osnovao je i izdavačku kuću “Night Light Records”.
Sve to Sinišu čini uvijek zanimljivim izvođačem i producentom, čemu su potvrda stalni nastupi i nova izdanja koja se mogu čuti širom svijeta.
A, u razgovoru koji slijedi, Siniša je rekao koje su osnovne odrednice njegovog stila, kako se život u Londonu odrazio na njegovu karijeru, ali i nešto više o svojim planovima.
BOSONOGA: Ako se ne varam, tvoja karijera traje već više od jedne decenije. Kako je sve počelo?
SINIŠA: Prvu rezidenciju dobio sam u klubu „Lav“ koji se nalazio u podrumu Banskog dvora davne 1998. godine, gdje sam naucio dosta o raznim pravcima muzike, kako da svoj set povežem sa publikom i da nadjem pravac koji meni odgovara. Nakon toga, pored rezidencije u klubu „Lav“, Mladen Tomić i ja preuzeli smo klub „Boomerang“ i pokusali da promovišemo novi pravac elektronske muzike koji se u to vrijeme rijetko mogao čuti na našim prostorima, a nismo imali punu slobodu da ga promovisemo u klubu „Lav“. Sa rezidencijom u „Boomerang“-u uspjeli smo da napravimo jedno od prvih mjesta u BiH gdje se mogla cuti samo elektronska muzika. Ubrzo je „Boomerang“ postao kultni klub za ovaj pravac muzike i tada u gradu definitivno najposjećenije mjesto.
BOSONOGA: Koliko se toga od tvojih početaka do danas promijenilo u elektronskoj muzici, na globalnom i lokalnom nivou?
SINIŠA: Naravno, dosta se toga promijenilo. Samo kada se uzme u obzir da su to bili neki počeci elektronske muzike kod nas, dok je sada to puno pristupačnije i postoji puno više razumijevanja za ovaj pravac. Globalno, tehno muzika je dozivjela neki svoj uspon, tako da je u okviru par posljednjih godina postala jedan od mejnstrim pravaca u elektronskoj muzici. Nekada su to bili to esid haus, progresiv pa teh haus, dok je to trenutno tehno. Ja licno sam uvijek težio da napravim nešto drugačije izvan šablona popularnosti i prezentujem svoj prepoznatljiv zvuk. Mislim da je to i razlog zasto se bavim muzikom – da mogu da izrazim sebe kroz moje pjesme i setove, što mi je glavna misao vodilja i dan danas.
BOSONOGA: Da li si u svojim počecima imao uzore? Da li uzori u ovom slučaju otežavaju ili olakšavaju izgrađivanje autentičnog stila?
SINIŠA: Naravno, uvijek postoje DJ-evi i producenti koje cijeniš, pratiš i sviraš njihovu muziku. To je ta konekcija u kojoj prepoznaješ svoje ukuse i, vjerujem, bitan momenat u kojem izgrađuješ sam svoj put i shvataš šta ti se svidja i u kojem muzičkom pravcu želiš da se razvijaš.
BOSONOGA: Kako komentarišeš domaću scenu kada je u pitanju elektronska muzika? Da li i u kojoj mjeri domaća scena zaostaje za globalnom?
SINIŠA: Domaća scena postoji i održava se godinama, što je jako bitno za manji grad kao što je Banjaluka. Scena, naravno, zaostaje za globalnom ako poredimo države poput Njemačke, Holandije, Engleske, Španije itd… Prvenstveno Banjaluka, a i cijela Bosna i Hercegovina, nema adekvatan klub normalnog kapaciteta da se isključivo pušta elektronska muzika, gdje bi se održavala scena tokom zime i nastavila gostovanja DJ-eva. Uporediću 2000. godinu kada smo imali „Boomerang“, pa nakon toga prostor „Music Hall“-a gdje smo organizovali veliki broj događaja. Scena jeste opet zaživjela i dosta toga se dešava ljeti dok zimi to sve nekako spava, jer prostora nema.
BOSONOGA: Koje su najvažnije odrednice tvog stila?
SINIŠA: Moj stil trenutno vibrira između dip tehno i haus pravca, pa do svih mogućih ostvarivanja sebe bez nekog pretjeranog vezivanja za stil, nego vise za zvukove koji odgovaraju mom karakteru.
BOSONOGA: Koji trenutak u svojoj karijeri smatraš prekretnicom?
SINIŠA: Godine 2011. moj EP „Walking Up“ na Dubfire-ov label Sci+Tec doživio je veliki uspjeh gdje sam dostigao Top 4 poziciju Beatport Charta. Nakon toga, nastavio sam sa dosta uspiješnih izdanja koja su mi definitivno pomogle da rangiram svoje ime na internacionalnoj sceni.

BOSONOGA: S obzirom na to da trentno živiš i radiš u Londonu, kako se to odrazilo na tvoju karijeru? Da li London omogućuje više prilika?
SINIŠA: Ja sam u London otišao sa već poprilično izgrađenom karijerom, tako da sam nastavio da radim isto kao što sam to radio iz Banjaluke. London daje puno više prilika. To je grad sa neograničenim mogućnostima za edukaciju i razvijanje sebe. Ali ipak ne mislim da mi je preseljenje u London pomoglo u karijeri. Samo preseljenje i integracija krade dosta vremena i energije. Naravno, London mi je olakšao putovanja na nastupe, omogućio priliku da poslušam razna predavanja i muzičare, da upoznam razne talente iz industrije. Sve to je jako inspirativno kada znamo da na našim prostorima postoji samo nas par DJ-eva i producenata koji uspijevaju da žive od muzike. Trenutno se nalazim u Banjaluci i radim odavde već neko vrijeme do avgusta ove godine, pa onda opet idem nazad za London.
BOSONOGA: U kojoj mjeri je izdavačka etiketa „Night Light Records“ uticala na tvoju prepoznatljivost u svijetu?
SINIŠA: Night Light Records je ostvaren iz želje da prezentujemo zvuk koji je sličan našem i da plasiramo trake koje odgovaraju našim setovima i ukusima. Nakon par godina, desilo se da smo svakodnevno dobijali toliko dobre muzike i demosa sa zvukom koji je već bio jako sličan onome što smo gurali već dugi niz godina i izdavali. To je bio znak i jedna bitna era ostvarivanja pravca izdavačke kuće, koja je dovela do povezivanja svih tih artista iz cijelog svijeta pod istim krovom. Tako da već imamo preko 160 izdanja i ogroman broj producenata iz cijelog svijeta, od Japana, Kolumbije, Argentine, Meksika i takoreći cijele Evrope, koje veze samo jedno – ukus i zvuk koji smo kreirali i uspjeli se povezati preko naše izdavačke kuće. Tako da mogu slobodno reći da je Night Light Record izgrađen na osnovu mog i Mladenovog već izgrađenog stila koji je davao svijetlo i život našoj izdavačkoj kući i spojio sve slične umove na jednom mjestu.
BOSONOGA: U svojoj višegodišnjoj karijeri, imao si priliku da sarađuješ sa velikim imenima elektronske muzike, a jedno od njih je DJ Dubfire. Kako je bilo sarađivati sa njim?
SINIŠA: Dubfire je godinama svirao moje pjesme i prvo izdanje na njegov Sci+Tec meni je otvorilo dosta vrata. Nakon dužeg vremena nakon izdanja na njegov label i konekcije preko Skype-a, sreli smo se uživo u Meksiku gdje smo svirali zajedno. Nakon toga radili smo više puta zajedno gdje smo se sretali i razmjenjivali mišljenja u Majamiju, Amsterdamu itd. Ali Dubfire je legendarno ime, koje je dugi niz godina jedan od lidera elektronske scene i član legendarnog dua Deep Dish. Čovjek od kojeg stvarno možete da naučite puno toga i sa zadovoljstvom pričate sa njim o raznim životnim i muzičkim iskustvima. Nakon par izdanja na Sci+Tec, mogu ekskluzivno da najavim još jedno izdanje za Dubfire-ov label koji sam potpisao prije par dana.
BOSONOGA: Na čemu trenutno radiš? Kakvi su planovi za budućnost?
SINIŠA: Trenutno pored nastupa svakodnevno provodim vrijeme u studiju. Radim dosta na novim pjesmama, razmišljam o albumu. Imam veliki broj pjesama koje bih volio prezentovati jer su drugačije od zvuka po kojem sam prepoznatljiv, a jedini način da ih upakujem uz svoje ime je da izdam album. Pored toga, kreiram dosta zvukova modularno i sastavljam svoj modularni sintisajzer povezujuci to u jedan specifičan hibridni setap. Mogu reći da me to sve vise vuče na live act i da bih uskoro pored DJ-inga želio spremiti svoj live nastup, koji bi bio spoj vizuelnog i muzičkog koncepta. Za ovu godinu imam nekoliko potpisanih izdanja za Octopus Recordings, Yoshitoshi, Sci+Tec i plasiraću jedno izdanje na Night Light Records.
Eto to su neki planovi trenutno i naravno – što vise nastupa i putovanja.
Naslovna fotografija: Press Industrial