“Dizni Jedan da zavlada svima, Dizni Jedan što traži i poseže, Dizni Jedan da spoji se s njima i u tami ih sveže.”
Ok. Možda malo pretjerujemo što moć kompanije Volta Diznija poredimo sa Sauronovim Prstenom iz Tolkinove epske sage „Lord of the Rings“, ali vjerujte nismo daleko od istine. Letimičnim pogledom na Box Office liste za 2019. godinu i finasijske izvještaje „kompanije Miki Mausa“, kako često zovu Volt Dizni Studio (Walt Disney Studios), lako je uočiti da jedno ime nemilosrdno dominira vrhovima filmskih top lista, kada su zarada i gledanost u pitanju.
Pola planete plaća ulaznice Dizniju
Da budemo precizniji Volt Dizni Studio zaradio je nevjerovatnih 11 120 milijardi dolara, a u kombinaciji sa partnerskim studijom “Fox” oko 13 151 milijardu dolara. Ponavljamo slovima: trinaest milijardi i sto pedest jedan milion dolara! Od toga, oko četiri milijarde u SAD-u i osam milijardi u ostatku svijeta, što je statistički gledano 51.54% svjetske zarade u filmskoj industriji!
Ovim trijumfom srušen je rekord od sedam milijardi dolara iz 2016. godine, a kada se uzme u obzir da je krajem prošle godine startovao i njihov striming servis „Dizni+“ (Disney +), pitanje je dana kada će i ovaj rekord biti srušen. Koliko ove cifre djeluju dominatno postaje jasno tek kad se uporedi sa zaradom ostalih velikih studija za proteklu godinu. Na primjer, moćni konglomerat „Warner Bros“ zaradio je 4.423 milijardi dolara, „Sony“ je prihodovao 3.351 milijardu $, a „Universal“ 3.671 milijardu $ , sam „Fox“ skupio je s „skromnih“ 2.033 milijarde dolara, dok su „Lionsgate“ sa 1.272 milijarde $ i „Paramount“ sa 1.349 milijardi ostali daleko na dnu liste…
Jednako porazno za njihove konkurete izgleda pogled na top-listu 10 najkomercijalnijih filmova u protekloj godini, gdje se među deset najisplativijih imena nalaze samo tri koja nisu izašla iz Diznijeve fabrike za zgrtanje novca. Jedan je „Joker“ (1.074 milijarde $) iza kojeg stoji „Vorner Bros“, drugi „Jumanji: The Next Level“ (796 miliona $), a treći “Spider-Man: Far from Home” (1.131 milijarda dolara), za kojeg treba reći da ga je radio „Soni“ u saradnji sa „Marvel studijom“, koji je u vlasništvu Diznija!

Ostatak top zarade otišao je u džep Diznijevim milijarderima i to ovim redoslijedom: „Avengers: Endgame“ (2.798 milijardi $), „The Lion King“ ($1.657 milijardi $), „Frozen II“ (1.263 milijarde $), “Captain Marvel” (1.131 milijarda $), “Toy Story 4” ($1.074 milijarde $), “Aladdin “(1.05 milijardi $), “Star Wars: The Rise of Skywalker” (1.074 milijarde $). Treba da se naglasi i da je šampion godine, pomenuti “Osvetnici: Kraj igre”, svojim prihodom od skoro tri milijarde dolara srušio “Avatar”, režisera Džejmsa Kamerona” (James Cameron) sa trona filma sa najvećom zaradom svih vremena.
Ništa bolja situacija nije ni u top 20 ili top 30, jer bukvalno svaki drugi ili treći film dolazi iz firme pokojnog Volta Diznija. Naravno najveći dio novca posljednjih godina stiže iz unosnih franšiza poput projekata iz Marvelovog filmskog univerzuma, „Pixar“ studija, igranih rimejk verzija starih crtaća, te ponovo oživljenog „Star Wars“ serijala, a sve manji dio iz originalnih filmskih projekata.
Ipak dok novac dolazi, teško da će se bord direktora zabrinuti za posljedice monoplizacije tržišta, manjak kreativnosti i sve češće kritike na račun srozavanja umjetničkog kredibiliteta projekata koji stižu iz legendarnog holivudskog studija.
Prodor na vrh
Ovaj surovi pohod na vrh industrije zabave kompanije Volt Dizni i njihovih kćerki – firmi poput „Volt Dizni studija“, jeste rezultat prije svega blickrig taktike, koja je kombinovala agresivan marketing, ili kupovinu glavnih rivala i potencijalnih zlatnih koka poput „Pixar-a“, „Marvel Studios-a!” „Lucasfilm-a“, „20th Century Studios-a“, „Searchlight Pictures-a“, „Blue Sky Studios-a“ i drugih. Vojnim riječnikom rečeno, taktika se svela na filozofiju: „ako ih ne možeš pobjediti, onda ih učini saveznicima“, što je njihov rizik svelo na minimum, a svako ulaganje dovelo je do višestruke zarade.
U tom svjetlu čak ni pandemija virusa korona, koja je po podacima kompanije do sada nanijela štetu od 1.4 milijarde dolara, prije svega zbog zatvaranja tematskih parkova i bioskopa, nije previše uzdrmala njihovu moć na tržištu. Kada se uzme u obzir bogatstvo produkcije sa kojim raspolaže njihov striming servis, a koji većinom cilja na porodičnu publiku koja sjedi kod kuće u izolaciji, nije ni čudo što je broj pretplatnika za svega pet mjeseci rada servisa stigao do 54.5 milona korisnika. Takođe, dovoljno je pogledati i spisak dolazećih filmova, kako igranih („Black Widow“, „Mulan“, „West Side Story“, „The King’s Man“, „Avatar 2“, „The Eternals“…) tako i animiranih („Soul“, „Raya and the Last Dragon“, „Frozen 3“…) koji će, prije ili kasnije, stići pred publiku, da bude jasno da će kase u kompaniji Mikija Mausa i ove, i sledeće godine raditi iz sve snage.
Uzmi novac i bježi
Da mogu i znaju bolje od, mora se priznati, vještog pakovanja unosnih nastavaka koji nemilosrdno pljačakaju blagajne kina, pokazao je njihov serijal „Mandalorian“, rađen za striming servis Dizni +, koji je na pravi način oživio zabavno-eskapistički duh izvornog Star Wars serijala i vratio vjeru kod ljubitelja ove sage, dobro poljuljane pod vladavinom Kejtlin Kenedi (Kathleen Kennedy), šefice Lukasfilma.
Sa druge strane dok Pixar čuva sopstvenu reputaciju i duh kreativnosti, te demonstrira majstorstvo animacije u svojim projektima, bezbrojni rimejci starih animiranih klasika poput „Aladina, „Kralja lavova“, „Damba“, „Knjige o Džungli“…, u principu nisu ništa drugo nego manjak originalnosti i višak pophlepe. Opasna kombinacija, koja, igrajući na kartu nostalgije kod porodične publike, ima samo jedan cilj – isprazniti džepove publike prodajući istu foru po drugi put…dok god ima naivnih žrtava.

Kupovina studija “21st Century Fox”, nije se pretjerano isplatila novim vlasnicima jer su igrani projekti iz ovog studija donijeli dva najveća promašaja u protekloj godini pod okriljem firme Dizni „Dark Phoenix“ i „Terminator: Dark Fate“, koji su žestoko podbacili na kino blagajnama. Razočarenje nisu popravili ni solidni igrani filmovi „Ford vs Ferari, El Royal , „Alita: Battle Angel“ i „Judy“, jer su i pored solidnih kritika, komercijalna očekivanja glavešina bila daleko veća.
Jednostavno, zna se da onaj ko okuplja prstenove moći uvjek želi sve, iako, kako su nas Frodo Bagins i Golum na teži način na Barad Duru naučili – taj teret ponekad može biti prevelik za njegovog nosioca!