Gospođica Fisher vratila se sa novom avanturom, a oni najzagriženiji kritičari bi rekli “bolje da nije”. Sama priča adaptirana je na osnovu romana Keri Grinvud (Kerry Greenwood) čija je radnja smještena u Australiji, 20-ih godina prošlog vijeka i govori o neustrašivoj detektivki Frajni Fišer (Phryne Fisher), koja svojim šarmom i inteligencijom pokušava svijet učiniti boljim mjestom.
Prva adaptacija pronašla je svoje mjesto u televizijskoj seriji 2012. godine, a u filmu, kao i u seriji, glavna rola pripala je Esi Dejvis (Essie Davis). Lik simpatične detektivke privukao je pažnju ljubitelja televizijskih krimića, što je bilo očekivano sa obzirom na njenju živopisnu ličnost. Osim što je decenijama ispred svog vremena, od nje ćete naučiti lekcije o feminizmu i integritetu koje biste i danas mogli da upotrebite.
U pitanju je dama iz visokog društva, ali koja nema problem da zasuče rukave kada je potrebno. Izuzetno je obrazovana, elokventna, naputovana i, naravno, lijepa. Otvorena je prema ljudima bez obzira na njihov stalež i uvijek spremna da pomogne, naročito ako se neki leš nalazi u blizini. Ukrako, pitak i zabavan spoj klasičnih krimi priča, šarmantne kostimirane drame, pa čak i akcije, jer se radi o gospođici brojnih talenata, koja se ne ustručava ni od pištolja, provaljivanja u tuđe kuće i pentranja po krovovima.
Scenaristkinja Deb Koks (Deb Cox), kao glavni krator ovih avantura, ponovo je vratila poznato lice, ovaj put na velike ekrane. Gospođica Fišer vraća se na novi slučaj i sada dobija cjelovečernji film koji će je odvesti u Englesku i Jerusalim, koji je u to doba bio dio britanskog mandata Palestine. Problem je što ovaj prelaz sa televizije u bioskope nije baš najsrećnije izveden, a koliko je to do prilično konfuznog scenarija, ili ne baš sigurne režije Tonija Tilsa (Tony Tilse) – teško je realno procijeniti.

Australijska produkcija “Every Cloud Productions”, koja stoji iza ovog ostvarenja, ima svoj prepoznatljiv pečat, ali usaglasićemo se da pored velikog ulaganja, ipak kaska za Holivudom. Ako imate visoke kriterijume po pitanju scenografije i glume, doživjećete da se iznervirate i da izađete iz kino sale (kad bi se još moglo ići u iste), ili ugasite browser, ako gledate online. Ako se želite opustiti i ne misliti ni o čemu 101 minutu, onda se slobodno upustite u ovu avanturu.
Od samog starta javlja se dosta nelogičnosti, pa je tako početak filma dosta spor, da pitate se kad će se nešto desiti i šta je cilj svega. Kostimi, gluma, humor i generalno šarmantna hemija same priče u poređenju sa televizijskom varijantom, jednostavno su nestali. Scenario je traljav, a jedan od zlobnijih komentara na društvenim mrežama opisao ga je riječima, citiramo: “Ovo kao da je pisala trogodišnja Agata Kristi”.
Nećemo mnogo spojlovati, ali u ovih skoro dva sata radnje smješteno je previše elemenata za jednu detektivsku priču. Ljubav, misterija, intriga, ubistvo, avantura, fantastično, okultno, nadrealno i šta već sve ne, a nijedan od pomenutih segmenata nije dovoljno razrađen i povezan u smislenu cjelinu.
Ono što počinje kao klasična krimi priča o istrazi ubistvava u jednom arapskom selu, uskoro dobija političko- društevnu dimenziju, (ipak je Bliski Istok), ali taj spoj nije dao notu misteriznosti već konfuznost glavnoj priči. Da bude gore, povezanost tih političkih događaja u vezi je sa navodnom muzom Aleksandra Velikog, pa selo krije svoju istorijsku misteriju. Sve je to dovelo do prilično zbunjujućih zapleta, ili narodski rečeno: “Ne zna se ko pije, a ko plaća”.

Likovi se pojavljuju iz minusa, bez ikakvog uvođenja. Poput pojave detektiva Džeka Robinsona (Nethan Page) koji je zaljubljen u glavnu junakinju, ali ako niste gledali seriju, vama je do kraja nejasno da li i ona djeli ista osjećanja ili je ljubav jednostrana, te vam iznad glave stoje brojni uputnici.
Sam vrhunac radnje idejno podsjeća na Indijanu Džons i slična ostvarenja avanturističkog žanra, ali u praksi to izgleda malo drugačije. Zbunjenost koju ste imali tokom gledanja ipak će se otkloniti, te će vam na kraju donekle laknuti. Da li zbog raspleta ili samog završetka, to je već drugo pitanje…
Kada sumiramo utiske, fanovi koji su gledali seriju, vrlo vjerovatno će doživjeti blago razočarenje, s obzirom na to kakav je uspjeh njihova junakinja postigla u dugometražnom formatu. Da ne budemo pregrubi, možda bi Deb Koks trebalo da se drži serija, jer tako može priču više razraditi i složiti u koliko toliko razumljiv kreativni obrazac.
Naslovna fotografija: Every Cloud Productions/Acorn TV