Poznato je da se u Holivudu ništa ne cijeni kao uspjeh. Moramo pomenuti da se uspjeh još više cijeni, ako do njega dođete bez velikih ulaganja i na taj način izbjegnete zamku poznatu kao “veliki budžet donosi veliku zaradu, ali i veliki pad u slučaju promašaja”.
Istina, nema puno filmova koji su uspjeli sa malim budžetima da postanu veliki razbijači kino-blagajni, ali ih ipak ima dovoljno da razbiju pravila velikih holivudskih igrača.
Da li je ustvari riječ o “izuzetku koji potvrđuje pravilo”, očekivanom proboju istinskog talenta, ili stvar čiste sreće – teško je procjeniti.
U svakom slučaju mi smo izabrali 10 najzanimljivijih igranih filmova, koji su sa budžetom u visini iznosa za kupovinu sendviča ekipi velikih blokbastera, uspjeli da donesu milionske zarade i svoje autore dovedu u prvu ligu Holivuda. Stvar dužeg opstanka u prvoj postavi “industrije snova”, već je jedna sasvim druga priča.
El Mariachi” (1993)
Budžet: 7 hiljada dolara
Zarada: 2 miliona dolara
Meksički svirač/revolveraš svoje filmsko postojanje duguje fanatičnom režiseru Robertu Rodrigezu (Robertu Rodriguezu), koji je tri od sedam hiljada dolara prikupio volontiranjem u testiranju eksperimentalnih lijekova. Rodrigez je za kretanje kamere koristio preuređena invalidska kolica, zvuk je snimao običnim kastefonom i mikrofonom, a da bi sve bilo što jeftinije, sam je napisao, snimio, režirao, montirao te smišljao specijalne efekte. Jedino nije glumio, valjda zato što nije našao načina da istovremeno bude s obje strane kamere. Pošto nije imao novca za ponavljanja scena, nekoliko grešaka završilo je u konačnoj verziji. Direktorima studija “Columbia Pictures” film se toliko dopao da su otkupili prava na distribuciju u Americi. Doživio je veliki uspjeh, pa je isti studio odlučio da finansira drugi dio trilogije, “Desperado”(1995) i posljednji “Once Upon a Time in Mexico”(2003), a treba li pomenuti, sa daleko većim budžetima.
“Slacker”(1991)
Budžet: 23 hiljade dolara
Zarada: 1,2 miliona dolara
Jedan od heroja nezavisnog filma Ričard Linklejter (Richard Linklater) ovu je indi dramu snimio sa svega 163 montažna reza, a kažu da ih prosječan film ima između 500 i 1000. Istina, u njegovom filmu sve se svodi na pričanje i nema produkcijski zahtjevnih scena, ali to ni malo ne umanjuje njegov kvalitet. Linklejter je nakon toga snimio niz jeftinih, ali hvaljenih filmova kao što su “Dased and Confused”, “Before Sunrise”, “Boyhood” i čitavu gomilu drugih naslova, opstajući na sceni već tri decenije.