Čileanski duo Kristobel Leon (Cristobal Leon) i Hoakin Kućina (Joaquin Cuciña), autori su šokantnog animiranog filma “The Wolf House“, koji se bavi jednom od najmračnijih tema u istoriji Čilea.
Dugometražni crtać (iako je termin diskutabilan za ovako mračno djelo) govori o bijegu djevojčice Marie iz sekte “Colonia Dignidad”, ili po našem “Kolonija dostojanstva“. Na nesreću, ovo je priča inspirisana istinitim događajima.
Sektu je osnovao nacistički bjegunac, Pol Šefer (Paul Schäfer). Kao mladić je izgubio oko u nesreći sa viljuškom, a kasnije se pokušao učlaniti u elitni SS odred. Nisu ga primili pod izgovorom hendikepiranosti, ali mladić je bio uporan pa se kasnije učlanio u “Hitlerjungend”.
Bjekstvom u Južnu Ameriku, osigurao je sebi lagodan život kao sveštenik… toliko lagodan, da je nakon izbacivanja iz crkve odlučio osnovati gorepomenuti kult. I ranije je bio poznat po pedofiliji, a svoju bolest mogao je bez problema da širi u Čileu, gdje se stacionirao tokom bjekstva.
Kult je osnovao krajem ‘60. a procjenjuje se da je silovao oko 200 maloljetnika. Članovi sekte su proživljavali svakodnevna mučenja i ponižavanja, a tjerani su i na težak fizički rad. Kult je osnovao čitavo manje naselje okruženo žicom i stražarima, a postojao je i doktor Hof, koji je članovima davao lijekove za smirenje da bi ih lakše kontrolisali.
Mjesto je služilo i kao utočište za odbjegle naciste, kao što su bili Valter Ruf (Walter Rauff) tvorac plinskih komora i zloglasni Jozef Mengele, zbog kojih je međunarodna zajednica često u Čile slala zahtjeve za izručenjem, ali Pinoče je to ignorisao. Sve se odvijalo sa diktatorovim znanjem, ali i blagoslovom, a njegov šef tajnih službi, general Manule Kontreras (Manuel Contreras) često je posjećivao sektu.
Kolonija se raspala sa Pinočevim režimom, iako je postojala još neko vrijeme pod imenom Villa Baviera sve do 2013. godine. Nakon gašenja preko 30 porodica stigle su tužbe za Šefera i državu Čile zbog seksualnog zlostavljanja.
Šefer je 1997. pobjegao iz Čilea kada su krenule optužbe o seksualnom zlostavljanju, a uhapšen je 2005. godine u Argentini i isporučen Čileu. Dobio je 20 godina zatvora, ali umro je u ćeliji 2010. godine od srčane bolesti. Gruba procjena broja nestalih tokom postojanja kampa kreće se oko cifre od 1600 ljudi.
Film prati djevojčicu koja postaje bjegunac, nakon što njenom greškom sa farme pobjegnu tri svinje. Ispričana u formi horor basne, radnja se fokusira na njeno iskustvo u egzilu i suočavanje s traumama stečenim u monstrouznim čeljustima sekte.
Rađen eksperimentalnim formama animacije, film se služi različitim medijumima – od stop motion-a do klasičnog animiranja “frame to frame”. Režiseri imaju završenu umjetničku školu, gdje su se obučavali slikanju i vajanju , pa su stečena znanja u potpunosti iskoristili u filmu.
NASLOVNA FOTOGRAFIJA : Promo/Diluvio,/Globo Rojo Films