Popularizovana u King Kongu (King Kong), “stop motion” tehnika fascinirala je mladog Reja HeriHausena (Ray Harryhousen). Kritičari i filmski poznavaoci ističu njegov rad na filmu “Jason And The Argonauts”, kao značajan predložak vizuelnih efekata. Bio je toliki perfekcionista, da nikome nije dopuštao da “animira” tj. dira njegove likove.
Sve je radio sam i za to mu je trebalo četiri mjeseca neprestanog rada. Poznata sekvenca u kojoj banda opakih kostura napada junaka, animirana je fotografisanjem realističnih modela – frejm po frejm.
Na istorijskom spektaklu “Deset božijih zapovijesti” (The Ten Commandments), filmu Sesila Bi DeMila (Cecil B. DeMille), radilo je preko dvadesetak ljudi u dva tima. Korištena je plejada različitih metoda, od naslikanih pozadina, fotografskih trikova, ali ističe se jedan poduhvat do tada neviđen na velikom platnu. Scena razdvajanja Crvenog mora snimljena je s pravim spremnikom vode čiji je kapacitet bio preko milion litara.
Šef tima za specijalne efekte bio je oskarom nagrađeni Džon P. Fulton (John P. Fulton). On je morao osigurati da sve prođe besprijekorno. Poznata scena na kraju je snimljena prosipanjem vode u veliki stakleni spremnik, da bi se kasnije premotala unazad što je dalo efekat razdvajanja mora. Spremnik je izgrađen u Paramount studiju, a voda koja se slijeva s dvije strane snimljena je posebno i ti snimci su korišteni za “zidove” mora. Onda se kompozicijom različitih kadrova došlo do završnog snimka.
Nastaviće se…