U septembru 2019. godine sastav „The Raconteurs“ posjetio je legendarni njujorški gradski studio „Electric Lady“ kako bi snimio live EP i intervju sa Džimom Džarmušom (Jimom Jarmuschom) u čast 50-te godišnjice studija.
Ovaj EP objavljen je prošle sedmice isključivo za striming servis Spotify, a prati ga „The Raconteurs: Live at Electric Lady“, dokumentarni i koncertni film koji prikazuje jedan dan ovog benda u čuvenom studiju.
Na ovom izdanju nalazi se devet numera uključujući pjesme “Bored and Razed”, “Help Me Stranger”, “Only Child” i “Sunday Driver” sa poslednjeg albuma grupe „Help me Stranger“. Odsvirane su dvije starije pjesme “Level” i “Old Enough”, plus dvije različite verzije numere “Blank Generation” kultnog benda Richard Hell & The Voidoids .
Film, osim scena iz studija, donosi snimak njihovog eksplozivnog koncertnog nastupa za probranu publiku, te razgovor sa Džarmušem, koji je tokom karijere ostvario brojne saradnje sa rok velikanima poput Nila Janga (Neil Young), Lua Rida (Lou Reed), Igija Popa (Iggy Pop), Toma Vejtsa (Tom Waits) i drugih.
Tokom ovog vrlo zanimljivog intervjua, Džarmuš u jednom trenutku pita lidera grupe Džeka Vajta (Jack White) o zaštiti kreativnog procesa od nužnog zla poput marketinga u smislu čuvanja umjetničke slobode, na šta je uslijedio veoma zanimljiv odgovor.
„Mi smo nekako napravili prve snimke u vremenskom periodu u kojem su ljudi puštali umjetnike da rade ono što su željeli i malo više od toga, što nije bio slučaj u nekim ranijim vremenima. U 50-ima i 60-ima, studijsko vrijeme je bilo skupo i dragocjeno, a neki albumi su snimljeni za tri sata – to je bilo to. Izdavač je snimio fotografiju s naslovnice, odabrao ime albuma, vjerovatno odabrao ime vašeg benda, koje biste pjesme radili i sve to što je činilo osnovu kreativnog procesa. Došli smo u doba u kojem vi pišete pjesme i radite ono što želite da radite i na kraju to predstavite. Takođe, nikad nisam potpisao za veće etikete gdje bi nam stvarno govorili: „Ovo nije dovoljno dobro“. Morali smo biti sami svoji šefovi.“ – rekao je Vajt dodajući da je to dobro sa jedne strane, dok sa druge može umjetnika gurnuti u prosec stalnog povlađivanja sopstvenom egu.
„To je bilo dobro za mene, jer me je naučilo da budem više svoj, da se držim toga što želim da radim, dok ne bude dovoljno dobro, ali sa druge strane, mislim da je i to gotovo jedna vrsta bolesti u kojoj povlađujete sopstvenom egu. Mnogo nezavisnih umjetnika nema nikoga da ih tapše po ramenu, da im kaže ovo je dobro, a ovo nije. Tako da oni ne nauče taj trik koji morate sami sebi da otkrijete – da je sasvim u redu da čvrsto stojite iza svoje muzike, ali da morate imati na umu da je stvarate i za druge ljude!
NASLOVNA FOTOGRAFIJA: Promo/RaconteursSpotify